Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD’li General: Afganistan savaşından 4 önemli ders çıkardık | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Afganistan’ın Helmand vilayetinde bulunan ABD Özel Kuvvetler Komutanı General Roger Turner, Afganistan’daki mevcut stratejilerinin, eski stratejilerinden farklı hedefleri olduğunu söyledi. ABD’li General, Afganistan savaşından 4 önemli ders çıkardıklarını belirtti.

Turner, dün, Şarku’l Avsat’a verdiği röportajda, ABD’nin Afganistan’daki hedeflerinin ne zaman gerçekleşeceğini tahmin etmesinin zor olduğunu ancak ülkede bir güç dengesi oluşturmak için çalıştıklarını söyledi. Turner, söz konusu dengeyi, “Afgan ordusunun gücünün Taliban’ın gücüne ulaşması” olarak niteledi. “Bu denge sağlandığında Afganistan’dan çekilmeyi konuşabiliriz” ifadelerini kullandı.

Afganistan’da asker sayısını azalttık

ABD ordusu açısından Helmand vilayetinin büyük bir önem taşıdığını çünkü Taliban liderlerinin büyük çoğunluğunun bu eyaletten olduğunu belirten Turner, “Burada, Afganistan savaşından 4 önemli ders çıkardık. Birincisi; Afgan ordusu gerekli eğitim verilmesi ve yeterli donanım sağlanması halinde Taliban’ı yenilgiye uğratabilir. İkincisi; Afgan kuvvetleri büyük bir öz güven taşıyor. Birçok kez kendi başlarına başarılı operasyonlar düzenledi. Üçüncüsü; ABD ordusunun Afganistan’da bulunmasının temel amacı Afgan ordusuna tavsiye ve istişare hizmeti vermekten ibaret olmalıdır. Bu yüzden, asker sayısını azalttık. Dördüncüsü ise yeni stratejinin uygulanması çerçevesinde Afgan ordusuna ihtiyaç duyduğu her şeyi sağlamaktır” şeklinde konuştu.

“Helmand, pilot bölge olacak”

Bu derslerin birbiriyle bağlantılı olduğunu ve ayrı düşünülemeyeceğini, birlikte yürütülmesi halinde sonuç vereceğini söyleyen Turner, Helmand vilayetinin bu strateji için pilot bölge olarak mı seçildiği sorusuna da, “Evet, öyle olduğunu düşünüyorum çünkü Taliban Helmand’da çok güçlü. Bu stratejinin Helmand’da başarısı sağlaması halinde bu başarı bütün Afganistan’a yayılacaktır” cevabını verdi.

Afgan ordusundan, Helmand’da Taliban’a operasyon

Turner’in röportajı, Afganistan hava kuvvetlerinin ülkenin batısında Ferra vilayetinde Taliban’a yönelik ilk hava operasyonuyla eş zamanlı olarak gerçekleşti. Afgan hava kuvvetleri tarafından düzenlenen saldırı, ABD destekli Afgan güçlerinin komşu vilayet Helmand’da operasyonlarını artırmasına eş zamanlı olarak Ferra’da da çatışmaların yoğunluk kazandığı bir zamanda gerçekleşmiş olması açısından önem arz ediyor.

ABD kuvvetleri tarafından desteklenen Afgan ordusu, bu ay, Helmand vilayetinde yoğun çatışmalara sahne olan Marcah ve Nad Ali bölgelerinde, Taliban savaşçılarına yönelik “Mayu And 12” adını verdiği kapsamlı bir askeri operasyon başlatmıştı. Batılı yetkililer, Helmand vilayetlerinde artan operasyonların Taliban savaşçılarını Ferra vilayetine kaçmak zorunda bıraktığını ifade ediyor.

Taliban hedef çıtasını düşürdü

NATO tarafından Afganistan’da düzenlenen “Kararlı Destek” Askeri Operasyon Odası Sözcüsü ABD Deniz Kuvvetlerinden Kaptan Tom Jarisbek, E-mail yoluyla gönderdiği açıklamasında, “2017 yılında hiçbir vilayet başkentini ele geçiremeyen Taliban’ın yeni bölgelerde saldırılara başlaması, örgütün amaçları için belirlediği çıtayı düşürdüğünü gösteriyor” ifadelerine yer verdi.

ABD’ye ait savaş uçakları ise son zamanlarda Helmand vilayetindeki uyuşturucu alanlarına yönelik bombardımanlarını yoğunlaştırırken, yetkililer, Taliban’ın uyuşturucu ticareti için büyük önem taşıyan geçiş bölgelerini kaybetmemek için uzun süre direneceği görüşünü dillendiriyor.

Helmand’da Peştun kadınlar Taliban protestosuna katıldı

Öte yandan, Helmand vilayetinde, geçtiğimiz hafta meydana gelen ve 12 kişinin ölümüne sebep olan bomba yüklü araç saldırısından sonra barış talebinde bulunan aralarında kadınların da bulunduğu onlarca eylemci, çadırlar kurarak protesto eylemlerine başladı.

Helmand vilayetinin başkenti Leşkergah kentinde düzenlenen protesto eylemine, Peştun kadınlar da katılırken, protestocuların yakın zamanda Taliban kontrolündeki bölgelere doğru yürüyüşe geçerek, örgütten savaşı bitirmesini talep edeceği bildirildi.

Leşkergah’da bomba yüklü araç saldırısı: 14 ölü, 47 yaralı

Leşkergah’da, dün (Cuma) düzenlenen bir maratonun hemen ardından yarışmanın düzenlendiği alanın yakınında meydana gelen bomba yüklü araç saldırısında ise 14 kişi hayatını kaybederken, 47 kişi de yaralandı. Saldırının sorumluluğu henüz hiçbir örgüt tarafından üstlenilmedi.