Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD’li kaynaklar: Katar terör anlaşmasını imzalamaktan kaçındı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Dört devletin uyguladığı boykotun başlamasından beri Katar devleti kırk gününü tamamladı. Katar bu arada krizi sonlandırmak için yapılan her türlü arabuluculuk ve girişimlerin başarısız kılmayı sürdürdü. Tırmanan ihtilafı çözme hususunda kayda değer bir ilerleme göstermedi. Son olarak ABD ile teröre finansal desteği engellemek için bir ittifak anlaşması imzalamasına rağmen, Amerikalı yetkililerinin açıklamalarına göre Katar hala anlaşma ilkelerine aykırı davranıyor.

Şarku’l-Avsat gazetesi, ABD’li üst düzey bir yetkiliden aldığı habere göre Mısır ve Kardeş Körfez ülkeleriyle arasında tırmanan krizlerden sonra “Katar’ın imzaladığı ittifak anlaşmasını deldiği” bildirdi. ABD’li kaynağa göre geçen hafta iki ülke dışişleri bakanları tarafından imzalanan bu anlaşma uzun zamandan beridir Katar’a sunulmaktaydı. Fakat Katar anlaşmayı imzalamayı geciktirdi. Kaynak, anlaşmanın bir yıldan beridir Doha’ya arz edildiğini, dört devletle yaşadığı krizin başlamasından önce Katar’daki yetkililerin bu anlaşmayı imzalamakta gevşek davrandıklarını, Riyad’daki Amerika-İslam zirvesinden çıkan sonuçları ciddiye almadıklarını açıkladı.

Kaynak şunları da ekledi, “ Doha’daki yetkililer başından beri imzalamakta gevşek davranmalarına rağmen, civar devletlerle arasındaki krizin patlamasından sonra bu anlaşmayı imzalamanın marazi bir çözüm olduğunu gördüler. Aynı şekilde Washington’un bu anlaşmadaki tutumu terörün finans yollarını kapamak, krizin çözümünde Kuveyt’in arabulucuğunu desteklemek ve Katar’ın gidişatını değiştirmesi gerektiği şeklinde ortaya çıkmıştır.” Kaynaklar Amerika Dışişleri bakanı Rex Tillerson’un Körfez’deki son turlarında dört kardeş devlet ve Katar arasındaki krizi sonlandırmak için bütün güçleri çabaladığına işaret etti. Bu durum, Washington’nun terör finansını kabul etmeme, onunla savaşmaktaki tutumu desteklemektedir. Kaynaklar Tillerson’un, krizi çözmek için, Bölgedeki devlet başkanları ve Turmp’la birçok kez telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini aktardı.

ABD Başkanı Donald Trump’un geçen haftaki CNBC kanalındaki TV röportajında “Doha teröre finansı durdurmaya bağlı kalmadığı zaman 11 bin asker içeren El-Adid Amerikan Askeri üssünün başka bir yere nakli düşünebileceklerine işaret etmesinden sonra Katar krizine karşı Amerika’nın tutumu değişti. Trump bunu şu sözüyle de vurguladı, “ Katar’ın teröre finansını durdurması gerekir. Biz canavarın aç bırakılmasını istiyoruz. Canavar terördür. Trump konuşmasında bütün mali külfetlerini karşılayarak Amerikan üssünü kendi topraklarına almayı kabul edecek, 10 devletin olduğunu söyledi. Krizi çözme konusunda Dışişleri Bakanı Tillerson ile uyum içinde olduğuna, ancak ifade ediş şekillerinin farklı olduğuna belirtti.

BAE’nin Washington Elçisi Yusuf El-Uteyme geçen haftaki açıklamalarında Katar El-Adid’teki askeri hava üssünün krizden etkilenmeyeceğini, defalarca telefonda görüştüğü ABD Savunma Bakanı General James Mattis’e aktardığını belirtmişti.

Katar’a karşı uygulanan Körfez tedbirlerinin üssün yerinin değişmesi için bir teşebbüs olmadığına işaret etti. Washington’dan talep gelirse, BAE’nin gücü, askeri üssün kendi topraklarında konumlandırmaya yeterli olduğunu belirterek şöyle dedi, “ Fakat bu konuda bizden birimize bir talep gelirse bu görüşmeyi icraya hazır olacağız.”