Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD’li olimpiyat şampiyonu: Hac’da maneviyat yüklü en güzel günlerimi yaşadım | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD olimpiyat tarihinin ilk başörtülü sporcusu olan eskrimci İbtihaj Muhammed, Mina’da Akabe Cemresi’nde şeytan taşlama vazifesini tamamlamasının ardından duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Mina’da Şarku’l Avsat’a konuşan dünya şampiyonu, Mescidi Haram’ın çevresinin genişletilmesinden etkilendiğini dile getirdi. Eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın dünyadaki ve ABD’deki kadınları güçlendirmesi için elçi olarak seçmesinin hayatındaki dönüm noktalarından biri olduğunu ve eski ABD Başkanı Barack Obama ile Beyaz Saray’da buluşma fırsatı bulduğu için mutlu olduğunu söyledi.

Muhammed, annesinin küçüklüğünden beri kendisini spora teşvik ettiğini ve İslamiyet’e uygun kıyafetler giymesi mümkün olduğu için eskrim sporunu önerdiğini ifade etti.

Rio de Janeiro’daki yaz olimpiyatlarına katılan ilk türbanlı kadın olan Muhammed, daha önceki dünya şampiyonalarında 4 bronz madalya kazanmıştı.

Dünyaca ünlü oyuncak markası Mattel, Muhammed’ten ilham alarak, türbanı, kılıcı ve maskesi bulunan bir Barbie üretti. Muhammed bu konu hakkında, “Bu beni çok mutlu etti. Çocukluğunda bu bebeği çok seviyordum. Şimdi bana benzeyen bir bebek bulabiliyorum. Bu muhteşem bir şey” diye konuştu.

İki kitap yazdığını ifade eden 2016 dünya şampiyonu Muhammed, bunlardan birinin kadınların yaşadığı hayal kırıklığı, depresyon ve ankiseyete gibi psikolojik engelleri konu aldığını ifade etti. Muhammed kendisinin de bu yollardan geçtiğini belirterek, insanlara bunun üstesinden gelme konusunda yardımcı olmak istediğini belirtti. Modellik yapan Muhammed, 4 yıl önce kadın kıyafeti tasarlamak için bir şirket kurduğunu açıkladı.

Kutsal topraklardaki anlarını asla unutmayacağını söyleyen Muhammed, Mescidi Haram’ın muhteşem gözüktüğünü belirterek, çevresinin genişlemesinin pek çok Müslümanın namazını kılmasına fırsat verdiğini ve tavafı kolaylaştırdığını ifade etti. Muhammed, sözlerini söyle sürdürdü, “Eşsiz manevi duygular yaşadığım yerden ayrılacağım için Hac vazifelerimi tamamlamak üzere olmama rağmen hüzünlü hissediyorum.”

4 Aralık 1985’te New Jersey’deki Maplewood’da doğan Muhammed’in 4 kardeşi var. İlkokul öğretmeni olan annesinin adı Denise, eski bir polis memuru olan babasının ise Eguyen. Seçkin bir akademisyen olan Muhammed, ayrıca 2017 yılında yılın en etkili figürü seçilmiştir.