Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD’li rahip Brunson’un tutukluluk hali devam edecek | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Ankara ile Washington arasında gerginliğe neden olan, Gülen Hareketi ile PKK adına suç işleyerek casusluk yapmakla suçlanan ABD’li rahip Brunson davasının üçüncü duruşmasında Brunson’un tutukluluk halinin devamına karar verildi.

Dünkü duruşmadan önce açıklama yapan Andrew Brunson’un avukatı İsmail Cem Halavurt, tutuklu yargılanan müvekkilinin bugünkü duruşmada serbest bırakılabileceğini söylemişti. Halavurt, “İlk günden beri, hukuk uyarınca sanığın serbest bırakılması gerektiğini söylüyoruz. Delil toplanma evresinin sona ermesiyle bugün serbest bırakılmasını bekliyoruz” şeklinde konuşmuştu.

Ancak Brunson’un yargılandığını davanın üçüncü duruşmasında tahliye talebi reddedildi ve dava 12 Ekim tarihine ertelendi.

Duruşmanın ardından gazetecilere açıklama yapan ABD’nin Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Philip Kosnett, “Bu konunun en kısa sürede çözüme kavuşturulması herkese fayda sağlayacaktır. Türkiye’nin geleneksel yasalarına ve Türk insanının vicdanına saygı duyuyoruz. Davayı takip etmeye devam edeceğiz. Papaz Brunson’ın ailesine tekrar kavuşacağına inanıyoruz” dedi.

Bu arada Eylül ayında ABD’nin Gülen’i teslim etmesi halinde, Brunson’ın serbest bırakabileceği düşünülüyor.

ABD’li Senatörler Lindsey Graham ve Jeanne Shaheen geçtiğimiz haftalarda Brunson’u bulunduğu cezaevinde ziyaret etmelerinin ardından, Cumhurbakanı Erdoğan ile bir araya gelmişti.

‘New Hampshire Birliği Lideri’ isimli web sitesinde yer alan habere göre Shaheen konuya ilişkin şunları söyledi:
“Papaz Brunson hapsedildi ve ailesinden bir yıldan uzun bir süre uzak kaldı. Türkiye’de onu ve karısı Norine’i görme fırsatımız oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ziyaret amacımız konuyu doğrudan görüşmekti. Bir Amerikalı, yabancı bir hükümet tarafından herhangi bir yerde yanlış bir şekilde gözaltına alındığında, hükümetimizin ve bizim görevimiz onu eve getirmek için elimizden gelen herşeyi yapmaktır.”
Erdoğan ile Amerikalı papaz konusunu görüştüğünü aktaran Shaheen, Cumhurbaşkanı’nın ABD’nin endişesine karşı ‘açık’ olduğunu dile getirdi.

Bu arada Shaheen, Türkiye’nin Rus S-400 füze savunma sistemini satın alınması ve ABD vatandaşlarını tutuklanması nedeniyle senatörler James Lankford ve Tom Telles ile birlikte Türkiye’ye F-35 de dahil silah satışının blokesini öngören tasarıyı hazırlamıştı.

Tasarı, mutlak çoğunluk ile ABD Kongresi’nden geçse de Başkan Donald Trump yönetimi için bu durumun bir bağlayıcılığı bulunmuyor.

Gülen Hareketi’ne bağlı Yusuf İnan, Ukrayna’da MİT operasyonuyla yakalandı

Öte yandan 15 Temmuz darbe girişiminden sonra yurt dışına kaçan Gülen Hareketi’nin sosyal medya uzmanlarından Yusuf İnan Ukrayna’da yakalanarak Türkiye’ye getirildi.

AFP’ye konuşan Polis Sözcüsü Olena Bergana, İnan’ın güney şehri Mykolaiv’de yakalandığını bildirirdi. Yusuf İnan, MİT tarafından Ukrayna’dan yurda getirildi.

İnan’a, darbe girişimi öncesinde kurduğu internet siteleri ve sosyal medya hesapları üzerinden algı operasyonları yürüterek, önemli siyasi şahsiyetler ile devlet yöneticilerini itibarsızlaştırıcı yayınlar yaptığı yönünde suçlamalar yöneltildi.

Kılıçdaroğlu’na ‘karikatür’ soruşturması

Bu arada CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Twitter hesabı üzerinden paylaştığı karikatür nedeniyle, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ suçlamasıyla soruşturma başlatıldı.

Kılıçdaroğlu, ODTÜ’lü 4 öğrencinin mezuniyet töreninde taşıdıkları ‘Tayyipler Alemi’ adlı karikatürü nedeniyle tutuklanmalarının üzerine, Twitter hesabından “Eleştiriye ve mizaha tahammül edeceksin, etmelisin. Hapse atarak eleştirinin ve mizahın önüne geçemezsin” ifadelerini kullanarak söz konusu karikatürü paylaşmıştı.