Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD’li Senatör McCain’in hayatındaki önemli olaylar | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Dün gece hayatını kaybeden ABD’li Senatör John McCain, hayatının 5 yılını savaş esiri olarak geçirdi ve Arizona eyaletini ABD Senatosu’nda 30 yıl temsil etti.

John Mccain’in hayatındaki önemli olaylar;

-McCain asi bir öğrenciydi ve Washington’da okuduğu yatılı okulda kavga etme konusunda oldukça istekliydi.

-John McCain, ABD Donanması’nda Amirallik rütbesine ulaşan babası ve büyük babasının ayak izlerini takip ederek, ABD Deniz Kuvvetleri Akademisi’nden savaş uçağı pilotu olarak mezun oldu.

-1967’de Donanma’ya bağlı savaş uçaklarında pilotluk yapmak üzere Vietnam’a gönderildi. Bu görevi esnasında uçağı Vietnamlılar tarafından düşürülünce, 2.5 yılı hücre hapsi olmak üzere 5 yıl boyunca savaş esiri olarak tutuldu. Bu süre içerisinde dövüldü ve kalıcı sakatlığa neden olan işkencelere maruz kaldı.

-ABD Senatosu’nda, terör şüphelileri için uygulanan ve boğulma hissi veren sert sorgulama tekniklerini eleştiren bir tavır takındı.

-1980 yılında ilk eşi Carol’dan boşandı ve Arizone eyaletinin Phoenix kentinde büyük bir bira dağıtım firmasının sahibinin kızı Cindy Lou Hensley ile evlendi.

-1981 yılında Donanma’dan emekli olan McCain, 1982 yılından ABD Kongresi’ne seçildi. 1982-1986 yılları arasında ABD Temsilciler Meclisi üyeliği yaptı.

-2000 yılında düzenlenen ABD Başkanlık seçimlerinde George W. Bush’un karşısına Cumhuriyetçilerin ABD başkanlığı için aday adayı olarak çıkan McCain, iyi başladığı ön seçim kampanyasında aldığı desteği yitirmeye başladı ve Bush karşısında yenildi.

-2008 yılında da, ABD başkanlık seçimlerinde ikinci kez aday oldu ve ön seçimlerde Cumhuriyetçilerin tek adayı olmayı başardı. Fakat, başkanlık seçimlerinde yüzde 46 oranında oy alırken, Demokratların adayı Barack Obama yüzde 53 alarak ABD Başkanı seçilmeyi başardı.

-McCain, Kongre’de iş dünyasının muhafazakar bir destekçisi ve serbest piyasa politikalarının savunucusuydu. Eşcinsel birliktelikler, kürtaj ve göç reformu gibi konularda muhafazakarlara göre ılımlı kalan görüşleri nedeniyle muhafazakar tabandan tepki aldı.

-2017 yılında, Arizona’da göz operasyonu için girdiği ameliyatta, beyninde bir tür beyin kanseri olan gliyoblastom adlı agresif bir tümör tespit edilmişti. Teşhisten yaklaşık bir yıl sonra, McCain’in tedavisine devam etmeyeceği açıklandı.

-McCain başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçilerin adayı Trump’ı destekledi. Trump’ın seçim kampanyası döneminde 2005 yılından kalma bir ses kaydında kadınlar hakkında kullandığı aşağılayıcı ifadeler nedeniyle Trump’tan desteğini çektiğini açıkladı.

-Daha sonra, ABD Başkanı Donald Trump’a yönelik eleştirileriyle gündeme gelen McCain, Trump’ın göçmenlere seyahat yasağı getirmesine karşı çıkarken bunun Amerikan değerlerine karşı olduğunu dile getirdi.