Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD’li uzmanlar uyardı: DEAŞ tehlikesi kolay kolay bitmeyecek | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Terörle mücadele alanında çalışan ABD’li uzmanlar, Suriye ve Irak’ın bazı kesimlerinde kurulan ve ‘Hilafet’ olarak adlandırılan devletin sonunun gelmesiyle DEAŞ tehlikesinin bitmeyeceğini düşünüyor.

Uzmanlar tarafından dün yayınlanan raporda, komplo, bombalama ve şiddet dalgasının artık neredeyse evrensel bir hale geldiği belirtildi. Çarşamba günü basına yansıyan, İngilizlerin Rus istihbaratı tarafından Devlet Başkanı Vladimir Putin’in muhaliflerine karşı kullanıldığı düşünülen risin maddesi ile zehirlenmesi yönündeki haberlerin, bu dalgaların bir parçası olduğu ifade edildi. Uzmanlar, DEAŞ örgütünün özellikle Avrupa ülkelerinde ve ABD’de panik ve şiddeti yaymakta kararlı olduğunun altını çizdi.

Washington’daki Ulusal Terörle Mücadele Merkezi (NCC) Başkan Yardımcısı Russell Travers, “Dünyaya bakarsanız, DEAŞ örgütünün bütüncül yapısını koruduğunun farkına varırsınız. En azından şimdiye dek örgüt içinde herhangi bir dağılma olmadı. DEAŞ, mesajını sözlü ve fiili olarak yaymaya devam ediyor ve dünya çapında yankı uyandırıyor” ifadelerini kullandı.

Öte yandan, Başkan Trump döneminde Beyaz Saray’daki Ulusal Güvenlik Konseyi’nin terörle mücadele bölümünün eski kıdemli müdürü Christopher Costa, “DEAŞ dünya çapında yayılmaya devam ediyor. Korkarım ki terörle mücadele baskısı devam etmediği takdirde, özellikle teröristlerin sığınak olarak kullandığı yönetim boşluğu olan yerlerde yeni tehditler meydana gelecek” değerlendirmesini yaptı.

Uzmanların açıklamalarında, DEAŞ’ın 2014 ve 2015’te Irak ve Suriye’de ele geçirdiği toprakların neredeyse tamamını kaybettiği, bununla birlikte Costa’nın da değindiği gibi Los Angeles’ın neredeyse iki katı büyüklüğündeki yaklaşık bin mil karelik alan üzerinde hakimiyetini sürdürdüğü belirtildi. Diğer yandan ABD Savunma Bakanı Jim Matisse ise geçen hafta, “DEAŞ’a karşı büyük mücadeleler vermeye devam ediyoruz” açıklamasında bulundu.

‘’DEAŞ ile savaş uzun sürecek’’

NCC Başkan Yardımcısı Russell Travers, açıklamalarının devamında şunları söyledi:
“Suriye’de devam eden karışıklık, istihbarat birimlerinin kaçak teröristleri izlemesini zorlaştırıyor. Son derece tecrübeli savaşçıların dünyanın dört bir yanında belli aralıklarla ortaya çıkmasından endişeleniyorum. Bu savaşçıların bazılarının izini sürerken diğerlerinin takibini yapamıyoruz.”

Nitekim geçtiğimiz birkaç ay içinde ABD generalleri tarafından yapılan bir dizi açıklamada da, “DEAŞ örgütü ile savaş kolay değil ve kısa sürmeyecek” ifadeleri yer aldı.

Pentagon’un web sitesinde yayınlanan bir videoda ise, ABD’nin yeterli imkanlara sahip olmadığı, tüm bölgede DEAŞ’la tek başına yüzleşemeyeceği ve bu nedenle de savaş stratejisinin, terörle etkin bir şekilde mücadele etmek için diğer ülkelerle ittifaklar kurmayı gerekli kıldığı belirtildi.

Öte yandan ABD Deniz Piyadeleri Komutanı General Robert Neller, Reuters’e, “Bu savaş, Suriye ve Irak’taki savaşa doğrudan katılımı ve diğer ülkelerin buna yardım etmesini gerekli kılıyor” açıklamasında bulundu.

General Neller, Kuzey ve Batı Afrika’daki DEAŞ’a karşı savaşla ilgili, “ABD, Nijerya ve diğer Batı Afrika ülkelerinin askeri kapasitesini güçlendirmek için Fransa, İngiltere ve İtalya ile işbirliği yapıyor. ABD askeri güçleri sonunda bölgeyi terk etmek zorunda kalacak. Bu nedenle bölgedeki ülkelerin terörist gruplarla kendi başlarına mücadele etmesi için ülkelere yardım etmeye çalışıyor” şeklinde konuştu.

‘Teknolojik hakimiyet’ korkusu

Geçen ay New American Center tarafından yayınlanan bir başka ABD raporunda ise, DEAŞ saldırılarına dair endişelere ek olarak özellikle internette örgütün propagandasının yayılmasına ilişkin korkuya işaret edildi. Söz konusu rapor, ‘İslam Devleti’ halifesi Ebu Bekir El-Bağdadi’nin Batı’da ve kendisine düşman olan ülkelerde ‘teknolojik hakimiyet’ kurmaya odaklandığı haberlerinin ardından yayınlandı.

Rapor, “ABD’de kişisel hassasiyetleri sömüren dini sloganların, İslam ve Batı arasındaki düşmanlık söylemlerinin ve din uğruna yapılan şehitlik çağrılarının kurbanları her zaman var olacak. Web siteleri ve sosyal medya platformları aracılığıyla el-Bağdadi’nin propaganda kampanyası yayılabilir’’ diye uyarırken, Google, Facebook ve Twitter gibi internet devlerine yeni DEAŞ kampanyasına karşı hızlı bir şekilde önlem alma çağrısı yapıldı.