Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD’li ve İsrailli Yahudiler arasında farklı düşünce anketlere yansıdı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Amerikan Yahudi Komitesi (AJC) yönetimi, Pazar günü Batı Kudüs’te yaptığı konferansta, ABD’de yaşayan Yahudileri saran yabancılaşma olgusuna karşı uyarıda bulundu. Konu hakkında yapılan bir ankette ise, ABD’de yaşan Yahudiler ile İsrail’de yaşayan Yahudiler arasında derin düşünce farklılıkları oluştuğu ortaya çıktı.

AJC, bu tutumla ilgili Mayıs ayında hem ABD hem de İsrail’de, İsrail Geocartography Enstitüsü ve ABD SSRS Enstitüsü tarafından bin kişinin katılımıyla gerçekleşen anketin, ‘endişe verici sonuçlar’ ortaya koyduğunu belirtti. İki ülkenin Yahudi toplulukları arasında, Yahudiliğin işleyişi ve politik eksenlerdeki radikal fark, anketin en önemli bulgularından biriydi.

ABD’li ve İsrailli Yahudiler arasında derin ayrılıklar var

ABD’li Yahudilerinin yüzde 80’i resmi evliliği desteklerken, İsrail Yahudilerinin yüzde 55’i bu evliliği destekliyor. İsrailli Yahudilerin yüzde 80’i Başkan Donald Trump’ın ABD ile İsrail ilişkilerini yönetme politikasını desteklerken, yüzde 85’i ABD Büyükelçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e taşımasına destek veriyor. ABD Yahudilerinin yalnızca yüzde 57’si Trump’ın ABD ile İsrail ilişkilerini yönetme yaklaşımını desteklerken, yüzde 47’si de Büyükelçiliğin taşınmasına karşı çıkıyor.

İsrailli Yahudilerin yüzde 48’i Filistin ve İsrail arasında iki devletli çözüme karşı çıkarken, Amerikan Yahudilerinin yüzde 59’u bu çözümü destekliyor.

İlişkiler 5 yıl içinde zayıflayabilir

İsrailli Yahudilerin yüzde 68’i Amerikan Yahudilerinin müdahale etmeyi ve İsrail politikalarını etkilemeye çalışmayı bırakmaları gerektiğini düşünüyor. İsrailli Yahudilerin yüzde 15’i, ABD’li Yahudilerin ise yüzde 19’u, iki ayrı ülkede yaşayan Yahudiler arasındaki ilişkilerin, önümüzdeki beş yıl içinde zayıflayacağını düşünüyor.

Anket sonuçlarına göre, İsrailli Yahudilerin yüzde 80’i İsrail ile Filistin arasındaki ilişkilerin mevcut durumda kalmaya devam edeceğini veya önümüzdeki beş yıl içinde daha da zayıflayacağına inanıyor.

Amerikan Yahudilerine İsrail’i kardeş ülke olarak görüp görmedikleri sorusuna yalnızca yüzde 12’si olumlu yanıt verdi.

İsrail’e ABD’den destek veriyorlar

AJC, İsrail’i ABD’de destekleyen en önemli kuruluşlardan biri. Komite, İsrail’e siyasi ve maddi olarak Yahudi desteği verilmesi gerektiğini düşünürken ABD ve İsrail siyasetinde sağcı partilerle yakınlık içerinde bulunuyorlar.