Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD’li vekiller, Myanmar’daki askeri liderlerin cezalandırılmasını istiyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kırktan fazla ABD’li vekil, Myanmar ordu liderlerine seyahat yasağı getirilmesinin yanısıra, Arakanlı (Rohingyalı) Müslüman azınlığa yönelik şiddet içeren operasyonlardan sorumlu olan kişilere yaptırım uygulanması için Trump yönetimine çağrıda bulundu.

Cumhuriyetçi ve Demokratlardan oluşan milletvekilleri, Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ı, 500 binden fazla Arakanlı Müslümanın kaçmasına yol açan saldırılar ile insan hakları ihlalinde bulunan Myanmar ordusu ve diğer sorumlulara karşı adım atmaya çağırdı.

Tillerson: Yaşananların sorumlusu Myanmar askeri lideridir

Tillerson, dün yaptığı açıklamada, ABD’nin Myanmar’daki Arakanlı Müslümanlar için oldukça endişe duyduğunu belirterek, yaşananların sorumlusunun Myanmar’ın askeri lideri olduğunu söylemişti.

Tillerson, “Bizim için en önemli şey, dünyanın bu bölgede yaşanan zulme kayıtsız kalmayacağıdır. Yaşananlardan ordu liderini sorumlu tutuyoruz” demişti.

BM yetkilileri, Myanmar’daki şiddetin, uluslararası hukukta ceza sayılan; soykırım, insanlığa karşı işlenen suçlar ve savaş suçları anlamına geldiğini açıkladı.

BM Genel Sekreteri’nin soykırımların önlenmesi konusundaki özel Danışman Adama Dieng ve sivillerin korunmasından sorumlu özel Danışman Ivan Simonovic, tarafından yapılan ortak açıklamada, “Bizim ve diğer birçok yetkilin uyarılarına rağmen, Myanmar hükümeti Arakan (Rakhine) halkını vahşete maruz kalmadan koruyamadı. Birincil sorumluluğunu ve uluslararası hukuktaki yükümlülüklerini yerine getirmede başarısız oldu. Uluslararası toplum da bu konuda sorumluluklarını yerine getirmede başarısız oldu” ifadeleri yer aldı.

Açıklamada, Arakan’da işlenen vahşete son vermek için derhal harekete geçme ve BM’nin uluslararası tarafsız soruşturma komisyonunun, bölgede işlenen suçları araştırması için bölgeye erişime izin vermesi için Myanmar hükümetine çağrıda bulunuldu.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği’nin son raporunda ise, Myanmar ordusunun Arakanlı Müslümanlara yönelik ‘koordineli ve sistematik saldırılar’ ortaya koyduğu vurgulandı.