Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD’li yetkili Çin’e devlet sırlarını satmakla suçlanıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Adalet Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ABD Savunma İstihbarat Ajansı’ndan (DIA) bir yetkilinin Çin’e en az 800 bin dolar bedelle askeri sırlar sattığı duyuruldu. Söz konusu yetkilinin mahkemeye çıkarılmak üzere tutuklandığı bildirildi.

Açıklamada, 58 yaşında DIA yetkilisi Ron Rockwell Hansen’in Çin’e gitmek üzereyken ABD’nin kuzeyinde, Seattle kentindeki havalimanı yolunda gözaltına alındığı ifade edildi.

Savcılık tarafından hazırlanan iddianamede emekli bir asker olduğu belirtilen Hansen’in Rusçayı ve Çinceyi iyi derecede konuştuğu ve 2006 yılında DIA’da çalışmaya başladığı vurgulandı.

Daha önce Çin’in başkenti Pekin’de bir ticari ofisi yöneten Hansen, burada bulunduğu sürede Çin istihbaratıyla sağlam ilişkiler geliştirdi. Ardından DIA ve FBI yöneticilerini casus olarak çalışmaya ikna etti.

Soruşturmayı yürüten savcılar, Hansen’in herhangi bir yetkiliye haber vermeden Çinli istihbarat elemanlarıyla görüştüğü ve Çinlilerden edindiği cep telefonlarımı kullandığını ortaya çıkardı.

Savcılar ayrıca Hansen’in 2013-2016 yılları arasında büyük bir borç batağına girdiği ve Çinlilerden aldığı 800 bin doları ABD’ye dönerken yanında getirdiğinin anlaşıldığı bilgisini verdi.