Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD’li yetkili: İran Trump’ı etkilemek için propaganda yaptı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Uluslararası Güvenlikten Sorumlu Devlet Bakanı Yardımcısı Christopher Ashley, İran’ı, ABD Başkanı Donald Trump’ın nükleer anlaşmadan çekilme kararını etkilemek amacıyla Amerikan basınında propaganda kampanyası yürütmekle suçladı.

Ashley, İranlıların, nükleer anlaşmadan çekilme kararının olumsuz sonuçlar doğuracağını söyleyerek Washington’ı anlaşmada kalmaya ikna etmeleri için Avrupa ülkelerine baskı yapmaya çalıştığını belirtti. Bakan Yardımcısı, İran hükümetinin karar öncesinde bu söylemlerini ABD medyasına taşımayı başardığını dile getirdi.

Medya kampanyası, İran’ın Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (IAEA) araştırmacılarının nükleer test alanlarına erişimlerini engelleme, yüksek düzeyde uranyum zenginleştirme programına geri dönme ve Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşması’ndan (NTP) ayrılma konusundaki tehditlerini içeriyor.

ABD’li yetkili, Tahran’ın bu ‘oyunları’, Trump’ın 12 Ocak’ta açıkladığı nükleer silahların yayılmasını önlemeye yönelik prensipler konusunda bir anlaşmaya varmasını daha da zorlaştırmak amacıyla, İran’ın nükleer silaha sahip olmasını istemeyen Avrupa ülkelerinin endişe ve korkularını artırmak için kullandığını savundu.

Ashley, ABD Güvenlik Merkezi’nde yaptığı açıklamada, “Bu tehdit ve korkuların gerçek olmayan boş laflar olduğu ve Tahran’ın Avrupa’dan garanti almak için yürüttüğü kampanyanın bir parçası olduğu ortaya çıktı’’ dedi. İran gibi ‘sicili kabarık’ bir ülkenin vaatlerine güvenmenin zor olduğunu söyleyen Ashley, İran’ın zenginleştirilmiş uranyum üretimini artırmak üzere santrifüjlerin yeniden işlenmesi için hazırlık yaptığına da işaret etti.

ABD’li Bakan Yardımcısı, konuşmasında nükleer anlaşmanın, ‘uzun vadede İran kaynaklı tehditleri bertaraf etmede başarısız olduğunu’ dile getirdi.

Christopher Ashley, Washington’ın birkaç aydır İran’ın terörizm sponsorluğu ve bölgesel istikrarı bozan faaliyetleri konusundaki endişelerine kalıcı bir çözüm bulmak için Avrupalı müttefikleri ile görüşmelerde bulunduğunu belirtti. Söz konusu girişimlerin ‘bazı ilerlemelere rağmen boşa gittiğini’ söyleyen ABD’li yetkili, İran’a uygulanan yaptırım muafiyetlerinin sona ermesi için ABD tarafından belirlenen tarihte hiçbir anlaşma sağlanamadığını ifade etti.

‘’Daha iyi bir anlaşmaya hazırız’’

Ashley, ABD’nin endişelerini kapsamlı bir şekilde dikkate alan yeni ve daha iyi bir anlaşma üzerinde müzakereye hazır ve istekli olduklarını belirterek, bunun karşılığında İran’ın uluslararası topluma siyasi ve ekonomik açıdan tam anlamıyla entegre olmasına izin vereceklerini açıkladı. Bakan Yardımcısı, İran’ın nükleer silah üretebilen füze geliştirmekten vazgeçmesi, komşularına saygı duyması ve bölgedeki milislere verdiği desteği durdurması gerektiğini vurguladı.

Washington’ın İran kaynaklı problemleri diplomasi yoluyla çözebilme inancını yitirmediğinin altını çizen Ashley, ‘’İran’ın bölgede istikrarsızlığa yol açan tutumunu sona erdirecek ve nükleer silahları Tahran’ın erişiminden kalıcı olarak uzaklaştıracak bir yaklaşıma ihtiyacımız var” ifadesini kullandı.