Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD’li yetkili William Roback doğu Suriye’yi ziyaret etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD’nin eski Bahreyn Büyükelçisi ve DEAŞ karşıtı Uluslararası Koalisyon güçlerinin baş danışmanı William Roback, Haseke’nin güneyinde bulunan Şeddadi kasabasındaki Sivil Meclis’i ziyaret etti.

Russia Today (RT) haber sitesinin doğu Suriye’de bulunan muhabirinden aktardığına göre, Amerikan delegasyonu ile Şeddadi Sivil Meclisi arasında gerçekleşen görüşmelerde, geçtiğimiz günlerde DEAŞ örgütünden kurtarılan bölgedeki nüfusun temel ihtiyaçlarının temin edilmesi gerekliliği üzerine odaklanıldı.

Suriye’nin doğusundaki el-Deşişe yakınlarındaki Suriye-Irak sınırına da ziyarette bulunan Roback, bölgedeki son durum hakkında bilgi aldı.

Basın toplantısında konuşan Roback, İranlı güçleri Suriye’den çıkarılması gerektiğini belirterek, bunun ABD için bir öncelik olduğunu ve bir sonraki aşama göz önünde bulundurulduğunda takip edilmesi gereken strateji olduğunu vurguladı. Roback ayrıca, Deyr-i Zor şehrinin kuzeydoğundaki Fırat Havzası bölgesinde bulunan ve DEAŞ örgütünün kontrolü altında olan son bölgenin ele geçirilmesinin önemine değindi.

Uluslararası Koalisyon, Suriye Demokratik Güçleri’nin, Suriye’nin kuzeydoğusundaki Deşişe bölgesini DEAŞ unsurlarından temizlemek için bir askeri operasyon başlattığını duyurdu.

Suriye Demokratik Güçleri (SDG) Basın Merkezi’nin resmi sitesinden aktarıldığına göre, fırtına operasyonlarının ikinci merhalesi çerçevesinde, güney Haseke kırsalında bulunan Deşişe kasabasının Suriye Demokratik Güçleri’nce DEAŞ unsurlarından tamamen temizlendi.

Suriye Demokratik Güçleri, bulundukları yeri gösteren haritanın fotoğrafını yayınladı. Haritada, SDG’nin Irak sınırına yakın olduğu görülüyor.