Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD’nin Afganistan temsilcisi, Taliban ile diyaloğa devam ediyor - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD yönetimini, Afganistan’daki çatışmalara siyasi bir çözüm bulmak, “yabancı birliklerin ülkeden uzaklaştırılması ve Kabil’deki Washington destekli hükümetin devrilmesi amacıyla mücadele eden” Taliban ile anlaşma imzalamak için hızlı adımlar atıyor. Taliban ve ABD yönetimi tarafından yapılan açıklamalara göre, ABD’nin Afganistan Özel Temsilcisi Zalmay Halilzad, önümüzdeki Nisan ayında yapılması planlanan Afganistan başkanlık seçimleri öncesinde bir anlaşma sağlamak için birçok Taliban lideriyle bir araya geldi. İki taraf arasındaki diyalog turunun ise 3 gün devam ettiği belirtildi. Toplantıda, Taliban’dan yaklaşık 2 yıl önce Guantanamo’dan serbest bırakılan eski Dışişleri Bakanı Hayrullah Hayr Hava ve eski Taliban komutanı Muhammed Efdal yer aldı.

Afganistan’da yayın yapan Hama Press haber ajansına göre Taliban hareketi, Afganistan’daki başkanlık seçimlerinin ertelenmesi ve bir geçiş hükümetinin kurulması önerisinde bulundu. ABD’nin Kabil Özel Temsilcisi, Taliban ile görüşmelerden önce Cumhurbaşkanı Eşref Gani’yi ziyaret ederek, cumhurbaşkanına konuya dair bilgi verdi. Kabil’deki başkanlık sarayından yayınlanan bir bildiriye göre Halilzad, Cumhurbaşkanı Gani’ye Afganistan’da barış sağlamak için Afgan- Afgan diyaloğu kurma çabaları çerçevesinde ilgili birçok ülkeye ziyarette bulunmayı düşündüğünü aktardı.

Halilzad, bölgedeki birçok ülkeye yönelik ziyaretlerini tamamladıktan sonra daha fazla bilgi vereceğini ifade etti.

“Görüşmelerde ilerleme sağlayamadık”

Öte yandan Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahid, Zalmay Halilzad’ın Doha’da Taliban hareketi siyasi büro liderleriyle düzenlediği görüşmeye ilişkin açıklamada bulundu. Mücahid, görüşmelerin Afganistan’daki çatışmalara barışçıl bir çözüm bulmak için bu ayın 14’ünden 16’sına kadar devam ettiğini belirtti. Zabihullah Mücahid, görüşmelerde ön şartların öne sürüldüğünü ve şu ana kadar tartışılan noktalara dair herhangi bir anlaşmaya varılamadığını ifade etti. Aynı şekilde Taliban heyeti, Afganistan’ın maruz kaldığı sorunlara bir çözüm bulmak gerektiğini vurguladı. Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahid ayrıca, Taliban’ın başkanlık seçimlerini ertelemeyi veya bir geçiş hükümeti kurmayı talep ettiği iddialarını da reddetti. Bunun doğru olmadığını söyleyen Mücahid, Taliban ile alakası olmayan bir söylenti olduğunu şüphe, korku ve kaos oluşturulmanın amaçlandığını vurguladı.

Nangarhar’da çatışmalar devam ediyor

Diğer taraftan Afganistan hükümeti, ülkenin doğusundaki Nangarhar Vilayeti’nde yer alan Hokyani bölgesindeki mevziileri hedef alan bombardımanın ardından hareketin özel kuvvetlerini temsil eden Taliban Kızıl Taburu’ndan çok sayıda unsuru öldürdüklerini açıkladı. Hama Press ajansının Celalabad’daki ordu kaynaklarından aktardığına göre, düzenlenen hava saldırılarında çok sayıda Taliban unsuru öldü. Nangarhar Vilayeti, hükümet güçleri ve bölgedeki Taliban unsurları arasında neredeyse her gün şiddetli çatışmalara tanık oluyor.

Lovgar’da mayın patladı: 3 ölü

Aynı şekilde Taliban da askeri operasyonlara ilişkin başkent Kabil’in güneyindeki Lovgar Vilayeti’nde bulunan Berki Barak bölgesinde bir mayının patlaması sonucunda 3 hükümet gücünü öldürdüklerini ve hükümete ait bir zırhlı aracın hasar gördüğünü açıkaldı. Taliban tarafından yapılan yazılı açıklamada, Lovgar’daki Muhammed Ağa kasabasında da 5 hükümet gücünün öldürüldüğü ve 2 askeri aracın imha edildiği belirtildi.

Taliban başka bir açıklamasında, hükümet güçlerini Kabil’in batısındaki Vardak Vilayeti’nde yer alan Calrez bölgesindeki yerel halkı havan toplarıyla hedef almakla suçladı. Taliban, bir düğüne yönelik saldırıda 4 sivilin öldüğünü ve 9 sivilin de yaralandığını belirtti. Taliban geçtiğimiz günlerde de Afganistan’ın batısındaki Farah Vilayeti’nde hükümete ait bir merkezin ele geçirildiğini gösteren bir video yayınladı. Videoya göre askeri birliğe yönelik Taliban saldırısı, çok sayıda silah, mühimmat ve askeri aracın ele geçirilmesine neden oldu. Aynı şekilde Taliban hareketine mensup bir grup, Zabul Vilayeti’nde Afganistan polisine ait bir karakolu ele geçirirken, karakoldaki 9 polisi de esir aldı. Taliban tarafından yapılan açıklamaya göre, geçtiğimiz pazar günü 3 Taliban unsuru söz konusu karakola sızdı ve iki polisi öldürüp 9 polisi de esir aldıktan sonra Şinki kasabasında yer alan Dusty Kelly karakolunun kontrolünü sağladı.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts

Follow Me:
FacebookGoogle PlusYouTube