Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD’nin Afganistan’da düzenlediği hava saldırısında 13 militan öldü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD kuvvetleri, Afganistan’da faaliyet gösteren militanlara yönelik hava operasyonu düzenledi. Fransız Haber Ajansı’nın ( AFP) aktardığı bilgiye göre Afgan birliklerine yakın bir bölgeye düzenlenen operasyon sonucu 13 militan öldü.

Yapılan açıklamalar perşembe günü düzenlenen operasyonun hedefinde DEAŞ’ın kalesi olarak bilinen Nangarhar vilayetinin Aşin ilçesi olduğu belirildi. ABD’nin hava operasyonunu teröristlerle yaşanan çatışmanın ardından gerçekleştirdiği ifade edildi.

Görgü tanıkları arasında yer alan bir gazeteci öldürülen militanlardan sekizinin bölgede gömüldüğünü aktardı. NATO ise söz konusu operasyon konusunda sessiz kaldı. ABD askerleri arasında da ölenler olduğunu duyurmakla yetindi.

AFP’ye demeç veren bölge yetkililerinden Malik Amin çatışmanın bir militanın ABD mevzisine sızmasının ardından başladığını aktardı.

Taliban tarafından yapılan açıklamada ise ABD kuvvetleri arasına sızanın iki Taliban militanı olduğu belirtildi. Saldırı sırasında 16 ABD askerinin de öldürüldüğü öne sürüldü.

Afganistan, sık sık DEAŞ, Taliban, Afgan güçleri ve ABD kuvvetleri arasında yaşanan çatışmalara sahne oluyor.