Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD’nin yeni Dışişleri Bakanı Pompeo, İran’a karşı keskin tavrı ile ön plana çıkıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Başkanı Donald Trump tarafından, Dışişleri Bakanlığı’na getirileceği açıklanan CIA Başkanı Mike Pompeo, İran’a karşı sert tavrı ve İran ile 5+1 ülkeleri arasında, 2015 yılında imzalanan nükleer anlaşmaya açıkça karşı çıkmasıyla biliniyor.

İran’ın nükleer programını barışçıl hale getirmesi karşılığında batılı ülkelerin İran’a yönelik ambargolarını aşamalı olarak hafifleterek kaldırmasını ön gören nükleer anlaşma, 10 yıl süren müzakerelerden sonra 2015 yılında imzalanmış ve 2016 yılında yürürlüğe girmişti. Washington ve Tahran yönetimleri, anlaşmanın imzalanmasına rağmen bu anlaşma etrafında karşılıklı suçlamalarda bulunuyor.

“En büyük terör destekçisi olan bir ülkeyle yapılan böyle bir anlaşmanın iptal edilmesini istiyorum”

Trump tarafından, Dışişleri Bakanlığı’na atanan Pompeo, Trump’ın ABD Başkanı seçilmesinin ardından Twitter’dan paylaştığı mesajında, “En büyük terör destekçisi olan bir ülkeyle yapılan böyle bir anlaşmanın iptal edilmesini istiyorum” ifadelerine yer vermişti.

Geçtiğimiz Ekim ayında, Trump’ın anlaşmadan çekilme tehdidinde bulunmasının ardından ABD Ulusal Güvenlik Kongresi’nde bir konuşma yapan Pompeo, İran’ın çeşitli vesilelerle nükleer programını geliştirmeye çalıştığını belirterek, nükleer anlaşmanın ABD ve uluslararası topluma İran’ın nükleer programını gözlemleme imkanı verdiğine işaret etmişti.

Pompeo, konuşmasında, şu hususlara dikkat çekmişti;

“Nükleer anlaşma bize İran’ın nükleer programını takip etme imkanı verdi. Ancak İranlılar, çeşitli münasebetlerle bize nükleer tehditlerini sürdürdüklerini gösterdi. Edindiğimiz istihbarat ile İran’ın ürettiği nükleer ve balistik füzelerin ne boyutta olduğunu anladık. Başkan Trump da bize bunu öğrenmek için gerekli kaynakları sağladı.”

Medyada yer alan haberler, Pompeo’nun İran tarafından Ortadoğu’da sürdürülen faaliyetlerden rahatsız olduğu ve bu faaliyetlerin İran ile ABD ve müttefikleri arasındaki gerilimi beslediği görüşünde. Pompeo, CIA başkanlığına getirildiğinde, İran’ı El Kaide ve DEAŞ ile birlikte, ABD’nin karşılaştığı başlıca tehditler arasında göstermişti.

Pompeo, El Kaide lideri Usame Bin Ladin’in 2013 yılında Pakistan’ın Abottabat kentinde öldürüldüğü evde ele geçirdiği belgeleri yayınlayarak, İran ile El Kaide’nin ilişkilerini ortaya koymuştu.

İran ile El Kaide arasında gizli bir ilişki olduğu iddia edilirken, bazı kaynaklarda iki taraf arasında herhangi bir ilişki olmadığını teyit ediyor. Ancak İranlı yetkilerin aralıklarla El Kaide ile ortak çalıştığının altı çiziliyor.