Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD’nin BM İnsan Hakları Konseyi kararına uluslararası tepki | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD yönetiminin, dün, Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi’nden çekildiğini açıklaması, uluslararası toplumda tepkilere neden olurken, bazı ülkeler ve uluslararası kuruluşlar, karardan hayal kırıklığı duyduklarını söyledi.

Konuya dair bir açıklama yapan BM Genel Sekreterliği Sözcüsü Stephane Dujarric, BM Genel Sekreteri Antonio Gutterres’in ABD’nin konseyde kalmasından yana olduğunu ifade etti.

Dujarric, açıklamasında, “BM Genel Sekreteri, ABD’nin BM İnsan Hakları Konseyi’nde kalmasını tercih ederdi. BM’nin sembol kurumlarından olan bu konsey, insan haklarının korunmasında önemli bir rol oynuyor” ifadelerini kullandı.

BM Mülteciler Yüksek Komiseri Zeyd Rad el-Hüseyin ise yaptığı açıklamada, ABD’nin BM İnsan Hakları Konseyi’nden çekilmesi haberinin kendisini hayal kırıklığına uğrattığını belirterek, “İnsan haklarının bugünkü durumuna baktığımızda ABD’nin konseyden çekilme yerine insan haklarını koruma çabalarını artırması beklenirdi” şeklinde konuştu.

Karar BM Genel Kurulu’nda ele alınmalı

BM İnsan Hakları Konseyi Başkanı Vojislav Suc da, konuya dair yaptığı yazılı açıklamada, ABD’nin konsey üyeliğinden ayrılmasıyla oluşan boşluğun doldurulması kararının BM Genel Kurulu’nda ele alınması gerektiğini kaydetti.

ABD’nin BM İnsan Hakları Konseyi’nden çekilme kararına bir tepki de İnsan Hakları Gözlemevi’nden (Human Rights Watch-HRW) geldi.

HRW Yönetim Kurulu Başkanı Kenneth Roth, BM İnsan Hakları Konseyi’nin Kuzey Kore, Suriye, Myanmar ve Güney Sudan gibi ülkelerde önemli roller üstlendiğini dile getirdi.

Roth, açıklamasında, ABD’nin ayrılmasından sonra diğer üye ülkelerin çabalarını artırmasını beklediğini sözlerine ekledi.

“Kararı oldukça üzücü”

Konuya dair bir açıklama yapan İngiltere Dışişleri Bakanı Borris Johnson ise ABD’nin konseyden çekilme kararını eleştirerek, “ABD’nin konseyden çekilme kararı oldukça üzücü bir karar” ifadelerini kullandı.