Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD’nin eğittiği Iraklı grup, Musul’da esirleri infaz ediyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İnsan Hakları İzleme Örgütü’nden yapılan açıklamada, ABD’nin eğittiği Irak ordusundan bir grubun, Musul’un batısındaki esirleri meydanlarda infaz ettiği bildirildi. Örgüt, ABD’ye bu gruba yardımlarını askıya alma çağrısında bulundu.

“ABD yardımı durdurdu”

Reuters’da yayınlanan habere göre İnsan Hakları Örgütü, ABD hükümetinin Irak ordusundan 16 kişilik gruba yardımı durdurduğunu açıkladı.

Reuters, Irak hükümetinin, Başbakan Haydar İbadi’nin 10 Temmuz’da DEAŞ’a karşı zafer ilan etmesinden bu yana, Eski Şehir’e medyanın bağımsız şekilde girmesini reddettiği ve Irak hükümetiyle temas kurulamaması sebebiyle bu haberin araştırılamadığını işaret etti.

ABD’nin liderliğindeki koalisyonun desteklediği Irak ordusu ile 9 ay süren çatışmalardan sonra, DEAŞ militanları hezimete uğradı.

Iraklı askerlerin silahsız kişileri uçurumdan atarak öldürdüğünün görüntüleri ortaya çıktı. İnsan Hakları Örgütü’nden iki gözlemci, Irak ordusundan 16 kişilik grubun yaptıklarına şahit olduklarını ve askerlerin 4 erkeği öldürdüğünü, onlara DEAŞ militanlarından 4 kişinin de katıldığını açıkladılar. Gözlemciler ABD’nin ihlalleri ortaya çıkarması gerektiğini söylediler.

Fransız ajans rapor hakkında; 4 kişinin infazı, 2017 Temmuz ayında Irak ordusundan 16 kişilik grubun, bir çocuğu kullanarak gerçekleştiğini ifade etti.

Temmuz başlarında Irak askerlerinin, Musul bölgesindeki suistimallerini ortaya çıkaran videoları yayınlandı. Videoda; Irak ordusu kamuflajlı kişilerin, bir mahkumu darp edip, yüksek bir tepeden aşağı atıp öldürdüğü görülüyor.

Musul’u ele geçirme hazırlığındaki askeri operasyonun başlarında Iraklı bir gazeteci, askeri birimlerden birinin eşliğinde özel kuvvetlerin cinayet işkence ve tecavüz operasyonları yaptığını belirtti. Gazeteci bu ihlallerin bazılarını belgeledi.

2014 yazında DEAŞ, Musul ve başka bölgeleri yönetimi altına aldı. Müttefikleri tarafından desteklenen Irak kuvvetleri, hava saldırıları düzenleyerek kaybettiği toprakların büyük kısmını yeniden ele geçirdi.