Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD’nin güney Suriye çekincesi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Batılı diplomatik kaynaklar Şarku’l Avsat’a, Suriye rejimine baskı yapmak isteyen Washington’un çekincesinden bahsetti.

Bu çekince, Suriye rejiminin ülkenin güneyindeki üç stratejik alanı kontrol etmesine izin veren Rus- İsrail anlaşmasını içeriyor.

Tel Aviv’deki siyasi kaynakların bildirdiğine göre, İsrail Devlet Başkanı Netanyahu ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Aynı şekilde, İsrail Savunma Bakanı Avigdor Lieberman da Rus mevkidaşı Sergey Şovgu ile görüştü. Varılan anlaşmaya göre İsrail, İran güçlerinin Suriye’den çekilmesi karşılığında Esed’in sınırları boyunca güçlerini konuşlandırmasını kabul etti.

Öte yandan Hmeymim üssünden yapılan açıklamada Cumhuriyet Muhafızları 4. bölüğün, Nusra Cephesi’yle savaşmak için dün kuvvetlerini güney Suriye’ye yönlendirdiğini açıkladı.

Öte yandan, ABD Savunma Bakanlığı, Esed’i, Suriye’nin kuzeydoğu bölgeleri yeniden ele geçirmek amacıyla Washington tarafından desteklenen Arap savaşçıları ve Kürtlere karşı güç kullanma konusunda uyardı.

ABD Genel Kurmay Başkanlığı Sözcüsü F.McKenzie, Suriye’de bulunan herhangi bir tarafın Amerikan güçlerine ya da ortaklarına saldırısının son derece kötü bir siyaset olacağını söyledi.