Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD’nin Hizbullah adımı Lübnan’ı zor durumda bırakıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD, terör örgütleri listesine alınmasının 20. yılında Hizbullah terör örgütü liderlerine yönelik baskılarını artırmaya başladı. ABD hükümetinin, iki Hizbullah lideri Tellal Hamiye ve Fuad Şükr’un yakalanmasına yardım edenlere 12 milyon dolar tutarında ödül verileceğini açıklaması, İsrail’in tehditleriyle karşı karşıya olan Lübnan hükümetini zor durumda bırakıyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, Tellal Hamiye için konulan ödülün 7 milyon dolar olduğunu, Fuad Şukr için ise 5 milyon dolarlık ödül belirlendiğini ifade etti.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamalarda, “Yapılması gereken çok şey var. Birleşmiş Milletler, Hizbullah’a yönelik ciddi bir yaptırım uygulamıyor. Bölgesel ve ulusal çapta da Hizbullah’a karşı adım atılmıyor. Hizbullah’ın faaliyet gösterdiği Güney Amerika, Afrika ve Güney Asya gibi bölgelerde dahi bu örgüte karşı resmi bir tutum görülmüyor” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamalarda, Hizbullah’ın askeri ve siyasi kanatları arasında fark gözetmenin hatalı bir yaklaşım olduğuna değinilerek, “Bazı ülkeler Hizbullah’ın askeri kanadını terör örgütü olarak nitelerken siyasi kanadına yönelik bir tutum belirlemiyor. Bu hatalı bir ayrımdır, gerçekte Hizbullah’ın  siyasi kanadı yok. Bu ayrım sadece sembolik bir ayrım değil birçok hükümetin Hizbullah’a yönelik yaptırım uygulamasını engelleyen bir durum. Hükümetler, ülkelerinde bulunan Hizbullah ile bağlantılı finansal kurumlara yaptırım uygulamadığı gibi örgütün finans kaynaklarına da el koymuyor” cümlelerine yer verildi.

Öte yandan, ABD’nin Hizbullah’a yönelik baskılarını artırmasının İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liebermann tarafından Lübnan’a yönelik yapılan tehditlerle eş zamanlı olması, Lübnan Hükümeti’ni zor durumda bırakıyor.

Liebermann, önceki gün yaptığı açıklamada, Lübnan Ordusu’nun bağımsızlığını yitirdiğini ve Hizbullah’ın bir parçası haline geldiğini söyleyerek, “Kuzeyde vereceğimiz muhtemel bir savaş sadece Hizbullah’a karşı olmayacak. Hizbullah ile beraber Lübnan ve Suriye’ye karşı da savaşabiliriz” dedi.

Uzmanlar, ABD tarafından Hizbullah’a karşı ilan edilen yaptırımların, Hizbullah’ın da bir parçası olduğu Lübnan Hükümeti’ni zor durumda bırakmayı hedeflediği değerlendirmesini yapıyor.

Lübnan tarafından, konuya ilişkin herhangi bir resmi açıklama yapılmazken, Lübnan Temsilciler Meclisi Başkanı Nebih Berri’nin dün yapılan toplantıda, meclis üyelerine, “Liebermann’ın tehditleri sadece Hizbullah ile sınırlı kalmıyor bütün Lübnanlıları hedef alıyor. Bu tehditlere vereceğimiz en iyi cevap birbirimizle dayanışmaktır. Tehditlere karşı en önemli silahımız birlik olmamızdır” telkinlerinde bulunduğu bildirildi.

Lübnan Hükümeti’nde bulunan Hizbullah yetkilileri ise ABD’nin Hizbullah liderlerinin yakalanması için ödül belirlemesi ve İsrail’in tehditlerinin, “Yaptırımlarla eş zamanlı hedefi belli siyasi hamleler” olduğunu ifade etti. Söz konusu kaynaklar, Şarku’l Avsat’a yaptıkları açıklamalarda, ABD tarafından uygulanan yaptırımların, Hizbullah’ın, İsrail ve tekfirci örgütlere karşı direnişe etki edemeyeceğini ve bu yaptırımların direnişin elde ettiği zaferlere karşı icra edildiğini söyledi.

Tellal Hamiye ve Fuad Şukr kimdir?

1962 yılında Lübnan’ın Bekaa Vadisi bölgesinde bulunan Nebi Şit köyünde dünyaya gelen Fuad Şukr, Washington yönetimi tarafından, “Hizbullah’ın Lübnan’ın güneyindeki kuvvetlerinin önde gelen komutanlarından biri” olarak görülüyor. El-Hac Muhsin kod adıyla bilinen Şukr’un, Hizbullah’ın Suriye’deki faaliyetlerinde de önemli roller üstlendiği belirtilirken, 1983 yılında, Beyrut’taki ABD Deniz Kuvvetleri’ne yönelik düzenlenen ve 200 kişinin ölümüyle sonuçlanan saldırının da sorumlusu olduğu düşünülüyor.

Fuad Şukr hakkında, Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrullah’ın askeri müsteşarı, Hizbullah’ın Lübnan’ın güneyindeki kuvvetlerinin komutanı ve “Cihad Meclisi” olarak bilinen Hizbullah Askeri Meclisi’nin de üyesi olduğu bilgileri bulunuyor.

Tellal Hamiye ise ABD Dışişleri Bakanlığı’na göre, Hizbullah’ın uluslararası terör birliğinin komutanlığını yürütüyor. Bakanlık, söz konusu birliği, Lübnan dışında terör saldırıları gerçekleştirmekle itham ederken, Hamiye’nin ABD ve İsrail güçlerine düzenlenen çok sayıda saldırıyla bağlantısı olduğunu düşünüyor.

27 Kasım 1952 tarihinde, Beka Vadisi’nde bulunan Tariya köyünde doğan Hamiye, çeşitli kod isimlerine sahip. Bunların en bilinenleri, Hüsni Hamiye ve İsmet Mezraani.

ABD Hazine Bakanlığı, Hamiye’yi, “Hizbullah’a Ortadoğu ve dünyanın birçok yerinde terör desteği sağladığı” gerekçesiyle, 2012 yılında uluslararası teröristler listesine almıştı.