Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD’nin İsrail Büyükelçisi’ne hediye edilen Kudüs fotoğrafı krize neden oldu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Filistinli yetkililer ve Knesset’in Arap üyeleri, Mescid-i Aksa’nın olduğu alana sözde Süleyman Mabedi’nin inşa edildiğini gösteren Kudüs fotoğrafı önünde gülerek poz veren ABD’nin İsrail Büyükelçisi David Friedman’a şiddetli tepki gösterdi.

ABD’nin İsrail Büyükelçiliği, gelen tepkilerin ardından konuyla ilgili açıklama yapmak zorunda kaldı. Büyükelçilik tarafından yapılan yazılı açıklamada, ‘Friedman önüne tutulan fotoğrafta ne olduğunun farkında değildi. Ziyaretinin böyle bir ihtilaf yaratmak için suistimal edilmesinden derinden hayal kırıklığına uğradı. Amerikan politikası çok nettir: Harem-üş Şerif ile Tapınak Dağı’nın statükosunu destekliyoruz” ifadeleri kullanıldı.

ABD Büyükelçiliği, fotoğrafın ‘Achiya’ adlı Yahudi yardım kuruluşunun bir çalışanı tarafından hediye edildiğini de belirterek, kuruluştan resmi bir özür talep etti.

FKÖ’dan tepki

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Genel Sekreteri Saib Ureykat fotoğrafa tepki göstererek, “Büyükelçinin fotoğrafı alırken yüzünde oluşan gülümseme her şeyi açıklıyor” ifadesini kullandı.

Ureykat, İslam’ın ilk kıblesi Mescid-i Aksa’ya yönelik saldırılar olduğunu hatırlatarak, tüm bu yaşananların dini çatışmaya dönüştürülmeye çalışıldığına vurgu yaptı.

ABD’nin İsrail Büyükelçisi Friedman’a İsrail’in Bnei Brak şehrini ziyaret ettiği sırada, bir yardım kuruluşu çalışanı tarafından fotoşopla Mescid-i Aksa’nın yerine sözde Süleyman Mabedi inşa edilmiş gibi gösterilen Kudüs fotoğrafı hediye edilmişti.

İsrail medyası, Friedman’ın bu ziyaretinin ona sorun yaratacağını tahmin etmediğini, yaşanan olayın neredeyse İslam ülkeleri ile ABD arasında diplomatik bir krize neden olduğuna dikkat çekti.

Friedman, İsrail yerleşiminden yana olduğu gibi ABD Büyükelçiliği’nin Tel Aviv’den Kudüs’e taşınması kararında önemli bir rol oynaması sebebiyle Filistinlilerin çoğu tarafından sevilmeyen bir isim.

Friedman, Büyükelçilik krizi sırasında kendisine hakaret eden Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas da dahil olmak üzere birçok kez Filistinli yetkililerin sert tepkisiyle karşı karşıya kaldı.

“Friedman terörist ve yerleşimci”

Filistin Devlet Başkanlığı Diyanet İşleri ve İslami İlişkiler Danışmanı Mahmud el-Hebbaş, ABD’nin İsrail Büyükelçisi David Friedman’ı ‘terörist ve yerleşimci’ olarak tanımlayarak, İslam ve Arap ülkelerinden Friedman’ın İslam inancına bu saldırısına karşı tepki verilmesi çağrısında bulundu.

El-Hebbaş, “Bu kışkırtıcı adım, Mescid-i Aksa’nın yıkılmasına yönelik ırkçı bakışı temsil ettiği gibi suça da teşvik ediyor” dedi.

Knesset’in Arap üyeleri de tepki gösterdi

Friedman ayrıca İsrail parlamentosundaki (Knesset) Arap milletvekilleri tarafından da sözlü saldırıya uğradı. Knesset üyelerinden Ahmed Tibi ”Bir de bu deli herif barış getirecekmiş. ABD Büyükelçiliğini Harem-uş Şerif’te açmadığına şükretmek lazım” diyerek tepkisini gösterdi.

Filistin Hükümeti kınadı

Filistin hükümeti de, David Friedman’ın tavrını ‘umursamaz ırkçı kibir’ olarak tanımlayarak kınadı.

Hükümet tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı; “Bu fotoğraf, sahtecilik ve gerçekleri tahrif etmekle uğraştıklarını kanıtlıyor. Bir buçuk asırdan uzun zamandır süren kazılar Mescid-i Aksa ve çevresini hedef almaya devam ediyor. Bazı İsrailli ve Avrupalı bilim adamları tarafından yapılan araştırmaların sonuçları bunu kanıtlanmıştır. Bütün bunların arkasında bölgede daha fazla genişleme ve tahakküm için dini meseleyi sömüren sömürgeci hedefler olduğu ortaya çıktı.”

Hamas: Tehlikeli ırkçı bir tutum

Hamas Sözcüsü Fevzi Berhum da yaptığı açıklamada, Friedman’ın bu tavrının tehlikeli bir ırkçı tutum olduğunu ve ABD’nin işgalci İsrail’in Filistin halkına, Araplara ve tüm İslam ümmetinin kutsallarına yönelik düzenlediği saldırıları ile din savaşına ortaklığının tehlikesini yansıttığını vurguladı.

Berhum, Mescid-i Aksa’nın korunması için Arap ve Müslümanların ciddi adımlar atarak ortak tutum sergilemesi gerektiğini de sözlerine ekledi.