Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD’nin, Kudüs kararına tepki gösteren Nijeryalı, Danimarkalı iki kişiyi bıçakladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Nijeryalı bir kişi, ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti tanıma kararına tepki olarak Gabon’da bıçakla insanlara saldırdı. Biri ağır, iki Danimarkalının yaralanmasına neden oldu.

Danimarka Savunma Bakanı Etienne Massard, gazetecilere verdiği demeçte, yaralanan iki Danimarka vatandaşının National Geographic kanalı için Gabon’da araştırma yaptıklarını söyledi. Yabancıların uğrak yeri olan turistik bir bölgede alışveriş yaptıkları esnada bıçaklandıklarını açıkladı.

Bakan, “Görgü tanıklarına göre, saldırgan ‘Allah-u Ekber’ diye bağırarak saldırmış. Saldırı sonrasında hemen gözaltına alındı” dedi.

Saldırgan itiraf etti

Nijeryalı saldırganın 19 yıldır Gabon’da yaşadığını söyleyen Massard, saldırganın bu eylemi ABD’nin Kudüs kararı ve Müslümanlara karşı saldırılarına tepki olarak’ gerçekleştirdiğini itiraf ettiğini belirtti.

Yaralı olan Danimarka vatandaşları, Libreville’de bir hastaneye kaldırıldı. Durumu ağır olan bir kişi yoğun bakımda tutuluyor.

Danimarka Hükümet Sözcüsü Alain-Claude Bilie, “Olayın ciddiyeti göz önüne alındığında, bu saldırının bireysel veya organize edilmiş bir hareket olup olmadığını belirlemek için Libreville Kamu Savcılığı gözetiminde adli soruşturma açıldı” açıklamasında bulundu.

Danimarka Dışişleri Bakanlığı ise, fazla ayrıntı vermeden, sadece iki Danimarka vatandaşının Gabon’da yaralandığını açıkladı.

Gabon Savunma Bakanı ise, saldırıyı ‘korkakça ve aşağılık’ olarak nitelendirdi. Bakan, “Gabon, yaşam biçimimizle çelişen ve toplumsal barışa zarar veren eylemlere sahne olmayacak” diyerek, saldırıya tepki gösterdi.