Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD’nin Londra Büyükelçisi’nden İngiltere’ye çağrı: İran’a destekten vazgeçin | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD’nin Londra Büyükelçisi Robert Woody Johnson, İngiltere’nin İran’la yapılan nükleer anlaşmadan vazgeçmesini isteyerek, Tahran’ın temsil ettiği küresel tehdide karşı Londra’nın Washington’un yanında yer alması çağrısında bulundu.

Büyükelçi Woody Johnson, Sunday Telegraph’a yazdığı bir makalede, “İngiltere’nin, diplomatik gücünü ve büyük nüfuzunu kullanmasını ve gerçek anlamda kapsamlı bir anlaşmaya yönelik küresel çabalara liderlik ederken bize katılmasını istiyoruz” dedi.

Woody Johnson, Tahran yönetimini ülke ekonomisine yatırım yapmak yerine “vekalet savaşları ve kötü niyetli faaliyetleri” finanse etmekle eleştirirken, “İran’ın doğal bir devlet gibi davranması için somut ve yapısal değişiklikler yapması gerekiyor” dedi.

“İngiltere’nin bizim safımızda olmasını istiyoruz”

Büyükelçi Johnson, “Sunday Telegraph” gazetesinde, “Amerika’nın baskıları yoğunlaştıracağı zamana kadar İngiltere’nin bizim safımızda olmasını istiyoruz. Kusurlu 2015 anlaşmasından uzaklaşma zamanı geldi. Büyük İngiltere’nin büyük diplomatik nüfuz ve etkisini kullanmasını ve gerçek ve kapsamlı bir anlaşmaya varmak için koordineli bir küresel çaba gösteren bize katılmasını istiyoruz” açıklamasında bulundu.

ABD Başkanı Donald Trump, Avrupalı müttefiklerinin eleştirilerine rağmen, İran’a uygulanan uluslararası yaptırımların kaldırılmasını öngören anlaşmadan çekildiğini açıklamıştı.

İran’dan yaptırımlara eleştiri

ABD’nin geri çekilmesinin ardından İngiltere, Fransa ve Almanya anlaşmayı sürdürmeye çalışırken, Trump daha kapsamlı ve dengeli bir anlaşmaya ihtiyaç duyulduğunu söyleyerek yeni yaptırımlar hazırladı. İran ise yaptırımların “Amerika’nın tek taraflılığını” temsil ettiğini söyleyerek kınadı.

İngiltere’nin Ortadoğu’dan Sorumlu Bakanı Alistair Burt, anlaşmanın bölgesel güvenliğin önemli bir parçası olduğunu ve hükümetinin, Avrupa Birliği ile birlikte, İngiliz şirketlerini İran’la ticaret yapmaları sebebiyle ABD yaptırımlarına maruz kalmalarından korumaya çalıştığını söylemişti. Ayrıca, İngiltere’nin, İran’la ilgili endişelerini nasıl yatıştıracağı konusunda ABD’yle görüşmeye hazır olduğunu belirtmişti.

İran sıkıntılı günler geçiriyor

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani de geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, Trump’ın nükleer anlaşmadan çekilmesinin yasadışı olduğunu ve İran’ın Washington’un petrol ihracatını engellemek için yürüttüğü yeni kampanyaya boyun eğmeyeceğini söyledi.

İran’da para biriminin değer kaybetmesi ve enflasyon oranının yükselmesiyle birlikte protestolar patlak vermişti. Halk, yükselen fiyatlar ve yolsuzluk iddialarıyla ilgili sokaklara dökülürken, protestolar zamanla hükümet karşıtı gösterilere dönüştü.