Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD’nin Pakistan’a askeri yardımı kesme kararı Hindistan’ı sevindirdi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD yönetiminin Pakistan’a sağladığı askeri yardımı askıya alma kararından sonra iki ülke arasındaki ilişkilerin büyük oranda gerilemesi, Pakistan’ın geleneksel düşmanı Hindistan’ı sevindirse de Yeni Delhi yönetimi, krize dair henüz bir açıklama yapmadı.

Hindistan yönetimi, ABD Başkanı Donald Trump tarafından geçen Ağustos ayında ilan edilen ve büyük oranda Pakistan’ın Afganistan’da ABD askerlerini hedef alan örgütleri topraklarında barındırmasına son vermesine dayanan yeni Asya stratejisini memnuniyetle karşılamıştı. Hindistan Dışişleri Bakanlığı’na yakın kaynaklar, Dışişleri Bakanı Sushma Swaraj’ın ABD yönetiminin İslamabad’a Afganistan’da ABD askerlerine saldıran terör örgütlerinin Pakistan topraklarını kullanmasını engellememesi halinde askeri yardımı askıya alacağını bildirmesinden birkaç saat sonra Washington’ın Yeni Delhi Büyükelçisi Kenneth Juster ile görüştüğünü aktardı.

Hindistan’ın sessiz kalmasının sebepleri

Hindistan’ın ABD ile Pakistan arasında yaşanan son kriz karşısında sessizliğe bürünmesinin birden fazla sebebi olabileceği ifade ediliyor. ABD yönetiminin Trump’ın Pakistan’a yönelttiği uyarıdan henüz üç ay geçmesine rağmen sürpriz bir şekilde İslamabad’a sağladığı askeri yardımda 255 milyon dolarlık bir kesintiye gitme kararı almaş bu sebeplerden biri olarak görülüyor. İkinci sebep olarak ise Hindistan’ın Pakistan tarafından kendisine karşı desteklenen “Askeri Tayyibe” ve “Ceyşi Muhammed” gibi terör örgütlerinin bu krizden ne kadar etkileneceğine dair şüphe duyması olduğu gösteriliyor. Zira Hindistan, Trump’ın açıklamalarında konuya dair herhangi bir vurgu görmüyor.

Konuya dair bir değerlendirmede bulunan Hindistan’ın eski Kabil Büyükelçisi ve hâlihazırdaki Dışişleri Bakanlığı’nda üst düzey görevde bulunan bir yetkili “ABD Başkanı Trump, birçok açıdan farklı bir kişiliğe sahip olduğunu defalarca gösterdi. Ancak konuya ABD açısından da bakmak gerek. ABD’nin Afganistan’da Pakistan ile kurduğu ortaklık henüz tam olarak bitmiş değil. Yeni Delhi, son yaşanan krizin iki ülke arasındaki ilişkilere nasıl yansıyacağını görmek için bekliyor” ifadesini kullandı.

ABD’nin Yeni Delhi Büyükelçisi Juster ise son yaptığı açıklamada Hindistan hükümeti ve ortaklarının ülkenin Nükleer Kaynaklar Topluluğu’na alınmasını halen beklediğini söyledi. Juster açıklamasında, “Müttefiklerimizle birlikte Hindistan’ın Nükleer Kaynaklar Topluluğu’na girmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

Çin, Pakistan’da askeri üs kurmayı hedefliyor

İslamabad’ın ABD tarafından alınan Pakistan’a Uluslararası Koalisyon fonundan ayrılan askeri desteğin bir milyar dolara varan kısmını askıya alması kararından çok fazla etkileneceği tahmin edilmiyor. Uzmanlara göre Pakistan’ın en düşük ihtimalle askeri bütçesi 10 milyar doları bulurken ABD’nin askeri desteği kesme kararı uzun vadede sınırlı bir etki yapabilir. Ancak bu etkinin İslamabad’ı Afganistan ve Hindistan’a karşı terör örgütlerini kullanma politikasından vazgeçirmeye yetmeyebileceği kaydediliyor.

Pakistan’ın diğer başka mecralardan da askeri finans elde ettiği biliniyor. Özellikle “Demir Kardeş” Çin, ABD’nin aldığı kararın Pakistan’a etkilerini azaltmaya çalışıyor. Pakistan hükümeti de ABD’nin askeri desteği askıya alma kararını açıklamasının ardından Çin ile olan ticari ilişkileri ve yatırımlarında dolar yerine Çin’in para birimini kullanmak üzerine çalıştığını bildirdi. Çin’de yayın yapan Global Times gazetesi, ABD’nin Pakistan’a ilişkin kararını ilan etmesinden hemen sonra yayınladığı bir haberde Pekin yönetiminin ruhsal halini yansıttı. Gazete, Çin’in yurtdışındaki ikinci askeri üssünü Pakistan’ın Civani kenti yakınında kurmak için İslamabad ile müzakereler yürüttüğünü bildirdi. Gazetenin ön sayfasında ise ABD’nin Pakistan’a karşı kararlaştırdığı son yaptırımlardan dolayı Hindistan’a yönelik eleştirilere yer verildi.

Pekin yönetiminin Güney Asya’daki ABD-Hindistan ortaklığının etkisini azaltmak için Pakistan’ı desteklemesinin İslamabad yönetiminin nükleer füze programına da katkı sağlayacağı belirtiliyor. Çin-Pakistan ekseni bu haliyle İslamabad’ın ABD tarafından uygulanan yaptırımlara karşı en büyük dayanaklarından biri haline geliyor.

Pakistan yönetimi, Çin Devlet Başkanı’nın medyada “Bir kuşak bir yol” adıyla bilinen girişimine büyük önem veriyor. Zira Çin yönetimi, bu projeye 50 milyar dolarlık bir finans sağlamayı hedefliyor.

ABD tarafından atılan adımın Hindistan’a etkileri

Savunma uzmanlarına göre ABD’nin Pakistan konusundaki son adımının Hindistan’ın oynadığı rolle ilgisi yok. Tam aksine Pakistan’ın terör örgütleri aracılığıyla Hindistan’a karşı yürüttüğü vekâlet savaşının hız kesmeden devam edeceği belirtiliyor.

Pakistan açısından Hindistan’a zarar verme imkânı ise halen kaybolmuş değil. Hindistan Genelkurmay Başkanı Bipin Rawat, ABD’nin Pakistan ile ilişkilerinin gerilemesinden sonra Hindistan’a öncelik vermesini beklemediklerini söyledi. Rawat, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Geçmişte yaşanan tecrübelerde her şeyin iyi olacağına dair umut besledik. Washington yönetiminin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesini beklememize izin verin” dedi.

Wifi-Canada Uluslararası Araştırma Merkezi’nde Dış Siyaset Uzmanı olan Arvind Gubta ise ABD’nin Pakistan’a yönelik son yaptırımlarına dair şu değerlendirmeyi yaptı:

“Yeni Delhi açısından ABD’nin Pakistan’a askeri yardımını azaltması iyi ve kötü yönleriyle ele alınmalıdır. Hindistan, düşmanı olan Pakistan’ın artık dünyadaki tek süper güç ile olan ilişkilerinin sallantıda olmasına dikkat etmeli. ABD’nin askeri teknoloji yardımında indirime gitmesi ve Pakistan’ın önüne engeller çıkarması uzun vadede İslamabad’a büyük bir zarar verebilir. Pakistan her ne kadar son yıllarda Rusya ve Çin ile geliştirdiği sağlam ilişkiler sayesinde askeri kaynaklarını çeşitlendirse de ordusunun hava gücünün temelini ABD yapımı uçaklar oluşturuyor. Pakistan’ın ABD yapımı savaş uçaklarına teknik destekten mahrum kalması zamanla bu uçaklarının hizmet veremez hale gelmesine sebep olabilir. Pakistan’ın bu imkânlardan mahrum kalması Hindistan için açık bir zaferdir.”