Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD’nin raporu İran’ın uluslararası kararları ihlal ettiğini ortaya çıkardı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Washington dün İran’ın Husilere hafif ve orta dereceli her türlü silahla birlikte doğrudan destek verdiğini ve Husi milisleri tarafından Suudi Arabistan kentlerine saldırmak için kullanılan balistik füzelerin de Tahran yapımı olduğunu ortaya koyan bir rapor yayınladı.

ABD’nin Birlemiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Nikki Haley, İran’ı, Suudi Arabistan’a saldırmaları için Yemen’deki Husi milislere balistik füze tedarik etmekle suçladı.

Haley, Washington yakınlarındaki bir askeri tesiste yaptığı açıklamada, geçen ay Riyad Havali’manı yakınlarında etkisiz hale getirilen balistik füzenin parçalarını basına gösterdi. Füzenin İran’da yapıldığını belirten Haley, İran’ın BM kararlarını ihlal ettiğini vurguladı.

Haley, teknik detayların söz konusu balistik füzenin İran yapımı olduğunu gösterdiğini belirtti. Füzenin binlerce sivili öldürme kapasitesine sahip olduğunu söyleyen Haley uluslararası alana işbirliği çağrısı yaptı ve “Barış ve güvenlik, İran’ın saldırganlığına karşı ortak çalışmamıza bağlı” ifadesini kullandı.

İran’dan yapılan açıklamalar ise 2015’den bu yana Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyon güçlerinin desteklediği Yemen hükümetine karşı mücadele yürüten Husilere silah sağlamadığı yönünde.

İran’a yönelik tepki artıyor

Uluslararası toplumdan gelen açıklamalar, Güvenlik Konseyi’nin dünyanın güvenliğini tehdit eden bu hamleleri durdurmak, İran rejiminin saldırgan eylemlerinden sorumlu tutmak ve alınan kararları uygulamak için derhal adımlar atılması yönünde. Husi milislerin silah kaçakçılığını önlemek için oluşturulan Yemen’de Araştırma ve Doğrulama Mekanizması (UNVIM), ABD Elçisi vasıtasıyla Avrupa devletlerini, tüm müttefikleri ve ortaklarını İran’ın eylemlerine karşı uluslararası bir koalisyon kurmak üzere Washington’a katılmaya çağırıdı.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in hazırladığı rapor da Riyad’da etkisiz hale getirilen füze ile yine Mekke yakınlarına atılan diğer bir füzenin enkazının, benzer bir kaynağı işaret etiğini ortaya koyuyor.

ABD Büyükelçiliği tarafından yapılan açıklamada “Her durumun nükleer anlaşmayla bağlantılı olmaması ve İran’ın nükleer anlaşmadan çekilme korkusu olmadan hareket edilmesi gerek. Böylece İran’ı tüm faaliyetlerinden sorumlu tutmak için destek sağlamaya devam edilebilir” denildi. İran’ın nükleer anlaşmayı içeren 2231 sayılı uluslararası kararı özellikle ihlal ederek beş yıl boyunca herhangi bir balistik füze satmaktan men edildiğini hatırlatıldı.