Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD’nin şartları, vize krizinin çözümünü engelliyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Türk makamları tarafından, 15 Temmuz başarısız darbe girişiminin sorumlusu olduğu belirtilen Fethullah Gülen’in hareketi ile ilişkisi olduğu gerekçesiyle, ABD İstanbul konsolosluğu çalışanının gözaltına altına alınmasının ardından ABD ve Türkiye karşılıklı vize işlemlerini askıya aldı. Bu krizin çözümü için Ankara’da, Türk-ABD heyetleri görüşmeler yapıyor.

Türk diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Ankara’ya gelen Jonathan R. Cohen başkanlığındaki ABD Dışişleri Bakanlığı heyeti, Türk Dışişleri Bakanlığı’nda yetkililerle bir araya geldi. ABD, vize işlemlerinin askıya alınması kararının tekrar gözden geçirilmesi için çeşitli şartlar öne sürdü. Bu koşullar; İstanbul’daki ABD Konsolosluğu’nda çalışan iki kişi hakkında yapılan suçlamalara dair kanıtların iletilmesi, temasların ABD’nin isteğiyle olup olmadığının sorulması, çalışan ABD’nin talebiyle temas yürüttüyse tutuklanmaması, çalışanlarına dair soruşturmada ABD’ye bilgi verilmesi.

Diplomatik kaynaklar, Türkiye tarafının “ABD ile görüşmelerde ön şartları kabul etmiyoruz” dediğini aktardı. ABD ile görüşmeler ön şartsız başladı.

Konsolosluk çalışanın eşi ve kızı serbest bırakıldı

Mahkeme, Aralık 2013’ten sonra haklarında dava açılan eski polis müdürleri ve firari eski savcı Zekeriya Öz’le irtibatı tespit edilen, ‘Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs’, ‘casusluk’, ‘Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs” gibi suçlamalarla, ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğu çalışanı Metin Topuz’un tutuklamasına karar verdi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında gözaltına alınan ABD konsolosluğu çalışanı N.M.C.’nin eşi ve kızı, savcılıkta verdikleri ifadenin ardından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

“Diplomaside olgun bir tavır değildir”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Portekizli mevkidaşı Santos Silva ile düzenlediği ortak basın toplantısında yaptığı açıklamada, “Türkiye dayatmalara boyun eğmez. Bizim çıkarlarımıza karşı gelen şeyleri kabul etmeyiz. Şartlar ne olursa olsun bir kişi suç işlemişse bu bizim elimizde değil. Hukuk gerekeni yapar. Vize krizi bizim için gereksiz bir krizdi. Diplomaside olgun bir tavır değildir. Biz ABD’nin aldığı karar karşılık bir karşılık verdik. Bu tip lüzumsuz konuların iki müttefik ülkenin konusu olmamalı. Bu konuları karşılıklı anlayışla çözebiliriz” ifadelerini kullandı.

ABD, vize krizine iyimser yaklaşıyor

Öte yandan Washington, Türkiye ile yaşanan vize krizinin çözülebileceği konusunda iyimser. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, geçtiğimiz çarşamba Türkiye ile yaşanan vize gerginliğine ilişkin yaptığı açıklamada, “Bunu duyduğunuza şaşırmayacaksınız; evet ilişkimiz sorunlu. Ama iki güçlü NATO müttefiki olarak bunu aşacağımız konusunda iyimseriz” ifadelerini kullanmıştı.

OHAL 5. kez uzatıldı

TBMM, 15 Temmuz başarısız darbe girişiminin ardından ilan edilen ve daha önce birkaç kez uzatılan OHAL kararını, 3 ay daha uzattı.

Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ yaptığı açıklamada, “Toplanan Bakanlar Kurulu, FETÖ, PDY, PKK, KCK, DEAŞ ile etkin mücadele için, hızlı karar almak için, OHAL’i gerekli kılan şartların tamamen ortadan kaldırılmasını sağlamak maksadıyla alınan tedbirlerin devamını temini için OHAL’in 3 ay daha uzatılmasını karara bağlamıştır. Karar TBMM Başkanlığı’na gönderilmiştir” şeklinde konuştu.

İlk kez darbe girişiminin ardından 21 Temmuz 2016’da ilan edilen ve 5 kez uzatılan OHAL kararı hakkında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu durumun uygulanmasının ülkedeki hak ve özgürlüklere aykırı olmadığını, OHAL’in, FETÖ’nün paralel devlet yapılanması (PDY) ve terörle mücadele için uygulandığını belirtmişti. OHAL’de yapılan ve zamanla genişleyen operasyonlarda, başarısız darbe girişimi ile bağlantılı oldukları iddia edilen 60 binden fazla kişi tutuklanırken 160 binden fazla kişi görevden alındı.

AB üyelik müzakerelerini askıya almakla tehdit ediyor

Avrupa Birliği (AB), Türkiye’nin Batı’daki müttefikleri, insan hakları ve uluslararası örgütler, muhalefet partileri ve bazı medya kuruluşları, OHAL’in hükümet tarafından baskı uygulamak ve TBMM’yi zayıflatmak için kullanıldığını ifade ediyorlar. AB, Türkiye’yi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın darbe girişiminde bulunanlar için, pek çok kez idam cezasını dile getirmesi sebebiyle, üyelik müzakerelerini askıya almakla tehdit etti.

Ankara, ABD yargısını ikna etmeye çalışıyor

Fethullah Gülen’in iade dosyası, Ankara ve Washington arasındaki gerginliğin ana konularından biri oldu. ABD yönetimi, konunun hukuksal bir konu olduğu gerekçesini öne sürerek, bundan uzak durmaya çalışması, konuyla ilgili herhangi bir ilerlemenin kaydedilememesine sebep oluyor. Ankara ise, Fetullah Gülen’in darbe ile ilgisini ortaya koyan güçlü dosyalar göndererek ABD yargısını ikna etmeye çalışıyor.