Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD: Esed’in görevden ayrılması şartımız değil | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, ülkesinin Beşşar Esed’in görevden ayrılmasını bir şart olarak görmediğini dile getirdi.

Jeffrey, Brüksel’de düzenlenen basın toplantısında, “Bizim şartlarımız, geri dönüşü olmayan bir siyasal süreç, DEAŞ’ın kalıcı hezimeti ve İran liderliğindeki tüm güçlerin Suriye’den ayrılması. Esed’in görevden ayrılması ise şartımız değil” diye konuştu.

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey açıklamalarını şu ifadelerle sürdürdü; “Kimyasal silah kullanmayan, komşularını tehdit etmeyen, varil bombası atmayan ve halkını öldürmeye çalışmayan bir hükümete ihtiyacımız var. Esed, eğer benzer bir hükümette hizmet edebilirse ülkeyi yönetmeye devam etsin. Ama bundan şüphe ediyorum. Bu kişisel olmayan şartlara dayanıyor.”

Öte yandan, ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, Washington’daki Amerikan Barış Enstitüsü’nde yaptığı konuşmada, “Esed’in eninde sonunda iktidardan indirileceğine inanıyorum. Suriye rejiminin himayesindeki herhangi bir seçimin Suriye halkı ve uluslararası toplum nezdinde güvenirliğinin olacağını düşünmüyorum” açıklamasında bulunarak, Esed’in görevden alınma sürecinin, yönetilen bir süreç olması gerektiğini söyledi.