Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD’nin önerisiyle YPG ismini değiştirdi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Üst düzey bir ABD’li General, Kürt ‘Halkçı Koruma Birlikleri’ne (YPG) isimlerini değiştirme önerisi verdiğini söyledi. Bu öneri, YPG’nin, 2015’te Suriye Demokratik Güçleri adı verilen Suriyeli Araplarla koalisyon oluşturduğunun ortaya çıkmasından yaklaşık bir gün önce verilmiş.

ABD ordusunda özel operasyonların yönetiminden sorumlu General Raymond Thomas açıklamalarında, ABD’nin, müttefiki ve NATO üyesi Türkiye’nin şiddetli muhalefetine rağmen Kürt savaşçılara yaptığı silah yardımında görülen ciddi artışa da değindi.

ABD’nin gün geçtikçe artan yardımlarını şiddetle eleştiren Türkiye; YPG’yi, Türk topraklarında savaşan PKK’nın bir uzantısı olarak görüyor.

Thomas, 2015’te Türkiye’nin korkularını YPG’ye bildirdiğini söyledi. Ve şöyle devam etti, “Onlara kelimesi kelimesine şöyle söyledik; İsminizi değiştirmeniz lazım. Kendinize ‘YPG’ haricinde hangi ismi vermek istersiniz? Yaklaşık bir gün içinde isimlerini ‘Suriye Demokratik Güçleri’ (SDG) olarak değiştirdiklerini ilan ettiler. Demokratik kelimesinin kullanılmasını harika bir jest olarak görüyorum. Onlara belirli bir güvenilirlik sağlıyor.”

Thomas, ABD’nin Colorado eyaletinde düzenlenen ve ordu yetkilileri, generaller ve ulusal güvenlik uzmanlarını bir araya getiren Aspen Güvenlik Forumu’nda açıklamalarda bulunmuştu. Thomas daha sonra, YPG’nin DEAŞ örgütüne karşı yapılan ilk çatışmalarda ağır kayıplar verdiğinden fakat, onun hala savaşmaya devam ettiğinden, gücünün ve SDG bayrağı altındaki savaşçılarının giderek arttığından bahsetti.

YPG ile Türkiye arasındaki gerilim tırmanmış ve Ankara ile Washington arasındaki ilişkilerde kriz yaşanmasına sebep olmuştu. Türkiye, ABD’den, DEAŞ taraftarlarının yenilgiye uğratılması için YPG’ye verilen silahların daha sonra Türkiye’ye çevrilmeyeceğinin garantisini almak için çalışmıştı.

Kürt grup YPG Halep’in kuzeydoğu sınırındaki bölgenin geniş bir bölümünü ve şehrin kuzeybatı yakasına uzanan toprakları hâkimiyeti altında bulunduruyor. Ara bölgedeki toprakların hâkimiyeti ise, Türkiye’nin, Kürt güçlerin iki bölgeyi birleştirmesine engel olmak adına desteklediği gruplarda.

YPG’nin komutanı, Türk ordusunun Suriye’nin kuzeybatısında, Kürtlerin hakimiyetinde bulunan bölgelerin yakınına yayılışının ‘savaş ilanı’ derecesine ulaştığını söyledi.

Geçtiğimiz pazartesi, Türkiye’nin desteklediği muhalefet güçlerinin savaşçıları Ayn Dakka köyü ve Kuzey Halep’e komşu Meng hava üssü civarında Kürt savaşçılarla çatışmaya girmişti.

ABD Savunma Bakanı James Mattis, Washington’ın DEAŞ’ın Suriye’deki kalesi Rakka’daki hakimiyetine son verilmesinden sonra da YPG’nin silahlandırılmasına ve teçhizatlandırılmasına ihtiyaç duyabileceğini söyleyerek, uzun bir dönem daha Suriye’deki Kürt grup YPG’ye yardım gönderilmesi imkânına açık kapı bıraktı.

Thomas ayrıca, YPG ile PKK arasında varsayılan bağların sorunlar yarattığını itiraf etti. Sözlerine şöyle devam etti, “İsimleri konusunda bir şeyler yapmaları lazım. Eğer geçmişteki ürünleriyle bağlarını sürdürmeye devam ederlerse, özellikle de PKK ile olan bağlarını, ABD ile ilişkileri zorluklarla dolu olacak.”

Rejime bağlı bir askeri kaynağın aktardığı bilgilere göre, Suriye hava kuvvetlerine ait uçakların, Rakka ilinin doğu kırsalında ve Rakka’nın Deyrizor sınırı yakınlarında DEAŞ örgütüne karşı hava saldırıları düzenlediğini bildirdi. Askeri kaynak ayrıca, saldırının birden fazla karargâhı ve aracı yerle bir ettiğini ve Rakka kırsalındaki iki bölgede birçok DEAŞ mensubu teröristi etkisiz hale getirdiğini sözlerine ekledi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Suriye rejim güçlerinin haftalardan beri ilk kez ABD’nin desteklediği güçlerin ve terör örgütüyle mücadele eden güçlerin merkez üssü olarak kullandığı bir yerin yakınındaki bu bölgeye bir saldırı düzenlediğini söyledi.