Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD’nin Tel Aviv Büyükelçisi: Washington’suz barış süreci yok | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD’nin Tel Aviv Büyükelçisi David Friedman, Başkan Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararına karşı devam eden çatışmaları çirkin, kışkırtıcı, anti-Semitik ve haksız kabul ettiğini belirtti. Friedman, İsrail’in ABD’nin arabulucu olmadığı barış görüşmelerine katılmayacağını söyledi.

İsrail’in Jerusalem Post gazetesine verdiği röportajda açıklamalarda bulunan ABD’nin Tel Aviv Büyükelçisi Friedman, Filistinlilerin resmî ve halk tepkisi “duygusal ve abartılı bir yanıt olarak gördüğünü, ABD’nin nihai statü sorunlarından herhangi bir tutumda bulunmayacağını, Kudüs’te ki İsrail egemenliğinin sınırları budur diye konuştu.

“İsrail, ABD’siz barış görüşmelerine katılmaz”

Büyükelçi Friedman, İsrail işgaliyle arasında ki çatışmayı çözmek için siyasi süreçte herhangi bir Amerikan arabuluculuğunun Filistin tarafından reddine ilişkin ise şunları söyledi:

“Washington’un mücadelesi olmadan barış süreci olmayacak. Meseleyi halletmenin başka bir yolu yok. İsrail, arabuluculuk döneminde başka herhangi bir pazarlık yapmayacağını açıkça belirtti. Dahası, yalnızca Birleşmiş Devletler tarihi bir barış anlaşmasına varmak için bölgesel itibara sahiptir” dedi.