Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD’nin vergi reformları BP şirketine 1,5 milyar dolara mal olacak | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İngiliz petrol şirketi BP, bugün yaptığı açıklamada, son ABD vergi reformlarının 2017 yılının dördüncü çeyreğinde kendilerine 1,5 milyar dolara mal olmasını beklendiğini belirtti.

Dev petrol şirketinden yapılan açıklamada, “ABD kurumlar vergisi oranının yüzde 21’e düşürülmesi, ABD’deki şirketin ertelenmiş vergi yükümlülüklerinin yeniden değerlenmesini gerektiriyor” ifadesi yer aldı.

Uzun vadede vergi reformu olumlu

Açıklamada bu durumun şirketin 2017’nin son çeyreğindeki rakamlarını kötü etkileyeceği, ancak şirketin orta ve uzun vadede vergi reformundan ‘olumlu şekilde’ etkileneceği belirtildi. Şirketin, 6 Şubat’ta 2017 yılının dördüncü çeyrek sonuçlarını açıklaması bekleniyor.

ABD Başkanı Donald Trump’ın getirdiği ve ABD Kongresi tarafından Aralık ayı ortasında onaylanan vergi reformuyla şirketlerin ödemesi gereken vergiyi yüzde 35’ten yüzde 21’e indirmişti. Ancak vergi reformu için şirketlerin ellerindeki nakit parayı ABD’ye yeniden getirmeleri gerekiyor.
Bazı büyük şirketler, yasanın kısa vadede yurt dışından sağladığı gelirleri azaltacağını belirtti. Bu gelirler üzerindeki en son vergi ayarlaması, nakit üzerinde yüzde 15,5, gayrimenkul ve taşınmaz mallar için yüzde 8’i öngörüyor.

Royal Dutch Shell’in yanı sıra Barclays ve Credit Suisse gibi bankacılık gruplarını da içeren diğer büyük şirketler, hesaplarında bir defaya mahsus büyük bir kayıp yaşanacağını öngörüyorlar.

Kongre reform yasası metnini tekrar oylamadıkça, vergi indirimleri ve kurumlar vergisi borcu 2026’da sona erecek.