Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD’nin Virginia eyaletinde OHAL ilan edildi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Virgina Eyaleti Charlotzfelle şehrinde toplanan kalabalığa bir araba çarptı. Olağanüstü hal ilan edilen şehirde muhaliflerle çatışmak amacıyla toplanan aşırı sağ kesime çarpan araba birçok kişinin yaralanmasına sebep oldu.

Charlotzfelle Belediye Başkanı Mike Signer’ın yaptığı açıklamada, aşırı sağ kesimin toplandığı sırada, bunları kınamak için protesto yapan başka bir gruba araba çarpması sonucunda 1 kişinin öldüğünü bildirdi.

Mike Signer paylaştığı twette, “Birçok kişinin yaralandığı araba çarpma olayından dolayı öfkeliyim. İnsanların ölmesi sebebiyle kalbim acıyla dolu” dedi.

ABD Başkanı Donald Trump, Virgina’da yaşananlar karşısında Amerikalıları, tüm çirkinlikleri kınayarak birlik olmaya çağırdı. Trump Twitter’dan, “Hepimizin birlik olması gerekiyor. Şiddetin hiçbir türünün Amerika’da yeri yoktur. Gelin birleşelim…” mesajını paylaştı.

Muhalif göstericilerin protestosundan bir saat sonra, sağcıların birleşmesi için binlerce kişinin şehirde toplanması bekleniyor. Eyalet Hâkimi Terry Makoliv yaptığı açıklamada, eyalet halkını mitinglerden uzak kalmaları için çağrıda bulundu. Ancak çatışma iki tarafın göstericileri arasında sabah gerçekleşti. Bunun üzerine polis Aamancibishm parkını boşaltmaya başladı. Kanunsuz olarak bölgede toplananlardan birçok kişiyi de tutukladı. Polis, iki şahsın ağır yaralandığını ancak hayati tehlikelerinin bulunmadığını söyledi.

Polis, göstericilerden bazılarının biber gazı kullandığını söyledi. Fransız Basın Ajansı muhabiri, göstericilerden bazılarının askeri üniformaya benzer kıyafetler giydiğini bildirdi. Yetkililer yaşanan bu olayların ardından, kamu ve özel mülke zarar gelmesi ve şahısların yaralanması ihtimaline binaen uyarılarda bulunup olağanüstü hal ilan etti.

Cuma gecesi yapılan mitingler, aşırı sağcılardan beyaz ırkın üstünlüğüne inanan grup ile muhalif göstericilerle karşılaştığında cumartesi günü şiddet eylemlerine dönüştü. Gösterileri kınayan Virgina Üniversitesi Rektörü Teresa Sullivan’a göre saldırganlık suçlamasıyla bir protestocu tutuklandı.

Sullivan, “Ben, bu akşam pankartlar taşıyarak kampüste yürüyüş yapan göstericilerin bu tutumundan ve kin kokan bu hareketlerden dolayı çok üzgünüm. Bu durumdan çok rahatsızlık duyuyorum” açıklamalarında bulundu.