Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD’nin yeni İran Özel Temsilcisi Brian Hook kimdir? | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, dün, İran’a yönelik uygulanan yaptırımları denetlemek ve bu yaptırımlara uymayan ülkelere karşı atılacak gerekli adımları belirlemek üzere bir “İran çalışma grubu” oluşturulduğunu açıkladı.

Pompeo’nun açıklamasına göre, İran Çalışma Grubu’nun başına, ABD’nin İran Özel Temsilcisi olarak atanan Brian Hook getirildi. Hook, aynı zamanda, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın İran’a ilişkin politikalarını da düzenleyecek.

Hook, güçlü bir nüfuza sahip

Brian Hook, eski ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson tarafından, bakanlığın Siyasi Planlama Dairesi’nin başına getirilmişti. Foreign Policy dergisine göre, Hook, bakanlıkta güçlü bir nüfuza sahip.

Hook’un yaklaşık bir yıl boyunca Dışişleri Bakanlığı kulislerinin en güçlü isimlerinden biri olduğuna değinen dergi, kendisinin bakan Tillerson’a yakın olduğuna işaret etti.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın resmi internet sitesinde yer alan bilgiye göre, Brian Hook, eski ABD Başkanı Georghe Bush’un hükümetinde Dışişleri Bakanlığı’nın Uluslararası Rejimler Dairesi Sorumluluğu’nun yanı sıra, ABD’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilciliği, Beyaz Saray ve Adalet Bakanlığı’nda üst düzey görevlerde bulundu.

Hook, ayrıca, yeni ABD Başkanı Donald Trump’un göreve gelmesinden sonra Washington’un İran ile imzalanan nükleer anlaşmaya ilişkin Avrupalı müttefikleriyle yürüttüğü müzakereleri de yönetti. İngiltere, Fransa ve Almanya’dan yetkililerle İran’a ilişkin görüşmeler gerçekleştiren Hook, İranlı yetkililerin yaklaşımlarını değiştirmesi halinde onlarla müzakere yapılabileceğini belirtiyor.

“Hook, harika bir seçenek”

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, İran Çalışma Grubu’na ilişkin bilgi verdiği açıklamasında, Brian Hook’a övgüde bulunarak, “Brian’ın İran’a dair sahip olduğu diplomatik yetenekleri ve uzmanlığı, bu çalışma grubunun için harika bir seçenek.” dedi.

Reuters haber ajansında yer alan bilgilere göre ise Hook, ABD’nin Avrupa ve Asyalı müttefiklerinin Kasım ayı itibariyle İran’dan petrol ithalatını durdurmaları için büyük bir çaba sarf etti.

Pompeo tarafından kurulan İran Çalışma Grubu’na ilişkin değerlendirmelerde bulunan Hook, çalışma grubunun ana hedefinin İran’a yönelik uygulanan yaptırımların denetlenmesi ve ülkelerin bu yaptırımlara uymasının sağlanması olduğunu söyledi.

“Ortaklarımızla koordineli bir çalışma yürütmek istiyoruz”

Çalışma grubunun, İran’ın yaklaşımlarını değiştirmek hedefiyle dünyayı harekete geçirmek olduğunu belirten Hook, “Bütün dünyadaki ortaklarımızla güvenilir ve koordineli bir çalışma yürütmek istiyoruz” şeklinde konuştu.

Hook, açıklamasında, “İran’ın bütün ülkelere gerçekleştirdiği petrol ve doğalgaz ihracatını Kasım ayı itibariyle sıfır seviyesine indirmeyi hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

Gazetecilerin İran Çalışma Grubu’nun kurulma ilanının CIA tarafından 65 yıl önce İran’da organize edilen ve dönemin Başbakanı Muhammed Musaddık’ın devrilmesiyle sonuçlanan askeri darbenin yıldönümüne denk geldiğini hatırlatması üzerine ise Hook, bunun sadece bir tesadüf olduğunu söylemekle yetindi.

Çalışma grubunda yer alacak kişilerin isimlerini açıklamayı reddeden Hook, açıklamasında, çalışma grubunda yer alacak kişilerin geçmişte ABD Dışişleri Bakanlığı’nda çalışmış uzmanlardan oluşacağı bilgisini verdi.