Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Abdulâli: DEAŞ hücreleri Libya’daki varlığını koruyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Libya Eski İçişleri Bakanı Fevzi Abdulâli, DEAŞ’ın Libya’daki emirlik bütünlüğü içindeki varlığına son verildiğini ancak terör örgütüne bağlı hücrelerin varlıklarını halen koruduğunu duyurdu.

Şarku’l Avsat’a açıklamalarda bulunan Abdulâli, Irak ve Suriye’deki DEAŞ unsurlarının özellikle son dönemde Libya’ya geçmesinden çekindiğini belirtti. Bu endişesinin boşuna olmadığını vurguladı.

Eski Libya lideri Muammer el-Kaddafi’nin devrilmesinden sonra ülkede yaşanan kaos üzerine de yorumda bulunan Abdulâli, ülkedeki mevcut kaosun tek bir sebebe bağlanamayacağını ve karışıklığın çok sayıda sebebi olduğunu ifade etti. Bu sebeplerin başında devrik rejim taraftarlarının resmi askeri ve güvenlik kurumlarını zayıflatması olduğunu kaydetti.

Abdulâli, kaosun bir diğer sebebi olarak da geçiş döneminde yürütülen marjinal siyaseti gösterdi. Bu durumun siyaseti içten içe zayıflattığını belirtti.

Libya’daki emniyet teşkilatının 6 yıldır kurulamamasının sebeplerine dair sorulara da cevap veren Abdulâli, Kaddafi rejiminin yıkılmasından sonra emniyet teşkilatının yeniden ayağa kaldırılmasının önünde ciddi engeller olduğunu vurguladı. Bu engellerin başında devrim kurumlarının emniyet teşkilatını eski rejime bağlı görmesi olduğunu kaydetti.

Abdulâli, emniyet teşkilatının yeniden görevini tam olarak yapmasını engelleyenlerin başında siyasal İslamcı aktörlerin olduğunu söyledi. Bu aktörlerin önde gelenlerini de İhvan-ı Müslimin, Libya Savaş Cemaati ve Ensar el-Şeria olarak sıraladı. “Bu gruplar, bazı bölgelerde devrimi şiddete boğunca, emniyet teşkilatının da yeniden ayağa kaldırılması güçleşti” değerlendirmesini yaptı.

Eski rejim yanlısı bazı örgütlerin söz konusu gruplara yardım ettiğini ifade eden Abdulâli, buna gerekçe olarak da kendilerinin yönetmediği bir devlet yapısı kurulmasını istemediklerini kaydetti.

Abdulâli, Suriye ve Irak’tan DEAŞ militanlarının Libya’ya geçebileceğine dair çekinceleri olduğunu söyledi. Suriye’de öldürülen DEAŞ liderlerinden Turki el-Benali’nin Iraklı ve Körfez ülkelerinden örgüt liderleriyle Sirte’ye gelişinin Irak ve Suriye’deki DEAŞ ile Libya’daki DEAŞ arasında iletişim olduğunu gösterdiğini vurguladı. “Libya Ordusu’na karşı savaş fetvaları verilmesi de DEAŞ militanlarının Libya’ya girişinin önünde kapıların açık olduğunu gösteriyor” değerlendirmesini yaptı.

Fevzi Abdulâli Kimdir?

Misrata doğumlu Fevzi Abdulâli, Kaddafi’nin devrilmesinden sonraki geçiş döneminde, Abdurrahman el-Keib hükümetinde içişleri bakanı olarak görev yaptı. Hali hazırda, Libya’nın Bahreyn büyükelçiliğini görevini yürüten Keib, ayrıca, Geçiş Meclisi üyeliği, Meclis Güvenlik Komitesi Başkanlığı ve Silahlandırma Komitesi Başkanlığı’nı da üstlendi.