Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ablukanın sıkılaştırılmasının Gazze’ye aylık maliyeti: 30 milyon dolar | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Gazze Ablukası ile Mücadele Halk Komitesi Başkanı Cemal el-Hudari, İsrail ablukası altındaki Gazze’de özellikle tek ticari geçiş noktası Kerem Şalom Sınır Kapısı’nın kapatılması sonrasında İsrail işgal makamların tarafından uygulanan Gazze ekonomisini boğma planı çerçevesinde, yaklaşık bir ayda 30 milyon dolarlık zararın olduğunu açıkladı.

Kerem Şalom Sınır Kapısı’nın kapatılması Filistin ekonomisine darbe vurdu

Filistin Maan Haber Ajansı tarafından dün yayınlanan açıklamasında Hudari, “Bu zarar, doğrudan veya dolaylı yollarla verilmiştir. Bu durum, Kerem Şalom Sınır Kapısı’nın 10 Temmuz’da kapatılmasıyla başlayan planın ilk sonuçlarından biridir” şeklinde konuştu.

Endüstri, ticaret, tarım, inşaat, ulaştırma, çalışma ve balıkçılık sektörlerindeki kayıplara dikkat çeken Hudari, tüm bu kayıpların Kerem Şalom Sınır Kapısı’nın kapanmasından kaynaklandığını ifade etti. Bu sektörlerde yaşanan aksamanın günlük yaşamın her alanında etkisini artırdığının altını çizen Kuşatmaya Karşı Halk Komitesi Başkanı, Gazze’de faaliyet gösteren neredeyse tüm sektörlerde ekonomik çöküşe doğru gidildiği, satın alma gücünün ciddi şekilde zayıfladığı, yoksulluk ve işsizlik oranlarının korkutucu boyutlara ulaştığı, fabrika ve mağazaların birer birer kapılarına kilit vurmak zorunda kaldığını belirtti.

Binlerce Filistinli işsiz kaldı

Gazze’deki fabrikaların yüzde 80’inin kapalı olduğunu ve binlerce kişinin işinden olduğunu vurgulayan Cemal el-Hudari, kuşatma, ekonomik sıkıntılar ve alım gücünün zayıflaması nedeniyle yüzlerce dükkanın kapandığını söyledi. Tüm sektörlerin ihtiyaç duyduğu mallar taşıyan 3 bin 500 kamyonun İsrail işgal güçleri tarafından Gazze’ye girişinin engellendiğini söyleyen Hudari, “Ulaştırma sektörü, kamyonların alıkonulmasından ve Gazze’ye girememesinden ciddi şekilde etkilendi” dedi.

Gazze Ablukası ile Mücadele Halk Komitesi Başkanı Hudari, çoğu inşaat firmasının yüklendiği hayati projeleri tamamlamasının engellenmesi nedeniyle inşaat sektörünün yanı sıra yerel ve uluslararası projelerdeki çalışmaların da neredeyse felç olduğunu vurguladı.

Tarım ürünlerinin Arap ülkelerine ve Batı Şeria’ya ihraç edilmesinin yasaklanmasının tarım sektörüne ağır kayıplara mal olduğuna dikkat çeken Cemal el-Hudari, balıkçılık sektörüyle ilgili olarak, “Bu sektör, deniz ablukasının daraltılması ve balıkçılık alanının 9 deniz milinden 3 mile indirilmesi sebebiyle ağır zarara uğradı” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Kuşatmaya Karşı Halk Komitesi Başkanı Hudari, uluslararası topluma, İsrail’in yasadışı, ahlaksız, insanlık dışı, uluslararası hukuka, Insan Hakları Evrensel Beyannamesi ve başta sınır kapılarından yapılan ithalat ve ihracat sözleşmeleri olmak üzere, Filistin Yönetimi ile imzalanan tüm anlaşmalara aykırı olan Gazze ablukasını tamamen kaldırması için baskı uygulaması çağrısında bulundu.

Geçtiğimiz hafta, İsrail’in Gazze’ye girişini yasakladığı ürünler arasında temel inşaat malzemelerinin yanı sıra oyuncak, biberon ve gelinlik de bulunması, tepki çekmişti.
Hudari, “İsrail, binden fazla çeşit temel ihtiyacın Gazze Şeridi’ne girişini yasaklıyor” şeklinde konuşmuştu.