Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Aborjinler topraklarını ziyaret etmek isteyen turistlerden ücret talep ediyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Avustralya basını, ülkenin kuzeybatısında yaşayan Aborjinler’in bir araya geldiğini ve topraklarını ziyaret etmek isteyen turistlerden ücret talep etmeye karar verdiklerini duyurdu.

Avustralya’nın kuzeybatı kıyısında bulunan Broome şehrinin kuzeyinde uzaklarda bulunan toprakların geneksel sahipleri, ‘Aborjin Onumbal Gambira’ adı altında bir araya geldiler. Bir araya gelen Aborjinler toprakları üzerinde bulunan egzotik şelaleler ve sanatsal taşlarlar dolu mağaraları ziyaret etmek için gemilerle gelen turistlerden ücret talep etme kararı aldılar. Buna göre, bu sezon gelen gemi ve teknelerden 200 Avustralya Doları (158 ABD Doları) ödeyecek. Ancak 2019’dan itibaren bu meblağ turist başına 152 dolar olarak değişecek.

Geneksel Toprak Sahipleri, Avustralya’nın ABC kanalına verdikleri demeçte, turistlerden alınan ücretlerle sağlanacak fonların, turistlerin gelebilmesi için yerlileri diğer bölgelere taşımak, kültürel bölgeleri korumak ve temiz tutmak için kullanılacağını söylediler.

‘Aborjin Onumbal Gambira’ Başkanı Catherine Jonak ABC’ye yaptığı açıklamada, “Bu toplantı öncelikle geleneksel toprak sahiplerinin arazilerini korumak, destek olmak ve yardım etmeyi hedefliyor. Bunların yanı sıra turistleri karşılayabilmek ve güvenliklerini sağlayabilmekte bu toplantının hedefleri arasındadır” dedi.

Aborjinlerin bu kararı, kendilerine özel olan yaşam alanlarına çok sayıda turistin gelerek, sanatsal kayaların zarar görmesi ve doğal sahillerin çöplüğe dönüşmesinin ardından aldılar.

Federal Hükümet Yerli Hakları Bakanı Nigel Scullion bu adımı desteklediğini duyurdu. ABC’ye yaptığı açıklamada, “Eğer bu Aborjinlerin toprakları ise buraya basitçe girebilmemiz için izin almamız gerekir” dedi.

Diğer yandan, seyahat şirketleri bir açıklama yaparak, bu fikri tamamen desteklediklerini, ancak toprak sahiplerinin turistlerin girişi için eğer bu derece yüksek rakamlar almaya zorunlu bırakırlarsa bunun korkunç olacağını ifade ettiler.