Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Açlık grevinde olan Mehdi Kerrubi hastaneye kaldırıldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kerrubi ailesinin yerel basın organına yaptığı açıklamaya göre, yargılanma tarihinin belirlenmesi için açlık grevine başlamasının akabinde 6 yıldır ev hapsine bağlı olarak yaşayan İran muhalefet lideri Mehdi Kerrubi (79), bugün hastaneye nakledildi.

Kerrubi’nin ailesine yakın Saham News internet sitesi, Kerrubi’nin sağlık durumunun açlık grevinden sonra kötüleştiğini ve şu an hastanede olduğunu belirtti.

Söz konusu site, Kerrubi’nin Çarşamba sabahı açlık grevine başlamasının üzerinden 24 saat geçmeden tansiyonunun yükselmesi sonucu şehit Recai hastanesine nakledildiğini ve yemek yemeyi hala reddettiğini yazdı.

Mehdi Kerrubi’nin kızı Necla Muhammed, twitter’dan yaptığı açıklamada, “Babam, Perşembe sabahı saat 1.00’de açlık grevinden dolayı hastaneye nakledildi. Çokça dua edin” dedi.

Eşi Fatma Kerrubi, Saham News haber sitesine öncelikle İstihbarat Bakanlığına bağlı unsurların evinden ayrılmalarını, monte edilen kameraların kaldırılmasını istediğini ve mezkûr icraatların devrimden önce ya da sonra hiçbir zorunlu ikamette görülmediğini dile getirdi. İkinci isteğinin ise ev hapsinin devam etmesi halinde açık yargılamanın yapılması olduğunu açıkladı. Eşi, Kerrubi’nin adil bir yargılanmayı kabul ettiğini vurguladı. Fakat Kerrubi, yargılamanın açık ve verilecek hükme uygun olmasını istiyor.

Kerrubi ve meslektaşı reformist lider Mir Hüseyin Musevi, 2009 yılında başkanlık seçimlerine aday olmuşlardı. Söz konusu seçimleri ikinci döneminde Mahmud Ahmedinejad kazanmıştı. Seçim sonuçlarında hile yapıldığı iddiasıyla, aylarca süren protestolar yapıldı.

Kerrubi ve Musevi, rejimin şiddetle bastırdığı protestolara katılmaları sebebiyle kendilerine herhangi bir suçlama yöneltilmeksizin 2011 yılında ev hapsine konulmuşlardı.

Geçtiğimiz Mart ayında Kerrubi’nin büyük oğlu Hüseyin Kerrubi, rejime karşı propaganda yapmak suçundan 6 aylık hapis cezasına çarptırıldı.

Saham News haber sitesi, Kerrubi’nin bir ay önce hastaneye gittiğini ve kendisine kalp ameliyatı yapıldığını açıkladı.

Reformist milletvekili Mustafa Kevakibyan, Kerrubi’nin açlık grevi meselesini dün parlamentoda gündeme getirerek Sağlık ve İstihbarat Bakanlıklarını hareket etmeye çağırdı.