Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Aday başvuru süresinin sona ermesine iki gün kala tek aday ‘Sisi’ | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır’da Cumhurbaşkanlığı seçimleri için aday olma süresinin bitimine yaklaşılıyor. Vefd Partisi, günümüzdeki Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi’ye seçimlerde rakip olmak için adaylığını koyan Parti Genel Başkanı Seyyid Bedevi’nin adaylık talebinin reddedildiğini duyurdu.

Vefd Partisi Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK), haftalar önce yaptığı oylamada, Partinin, Sisi’nin adaylığını destekleme kararı almıştı.

Şarku’l Avsat’a konuşan Parti Sözcüsü Yasir Hasan, “Bedevi, seçimlere bağımsız olarak girmeyecek, zira kendisi MKYK’dan çıkan karara bağlıdır” dedi.

Vefd MKYK toplantısında bazı üyeler arasında kutuplaşma yaşanırken, bazıları da tarihi partinin merkez binası önünde, partiyi Cumhurbaşkanlığı seçimine girmemesi yönünde çağrıda bulunan pankartlar açtı. Gösterici üyeler Sisi’nin adaylığını desteklediklerini ifade etti.

4 üye katılma yönünde oy kullandı

Toplantıda yapılan oylamanın sonuçlarına göre, 42 delege seçimlere katılmayı reddederken geri kalan 4 üye ise katılma yönünde oy kullandı.
Bedevi önceki gün Cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılacak adayların zorunlu olduğu tıbbi muayeneden geçti. Çıkan sonuçlara göre eğer partisi de onaylarsa seçimlere girebileceği kararı verildi. Ancak ne var ki Vefd partisinden bu konuda onay alması pek de mümkün görünmüyor.

Önümüzdeki Cumhurbaşkanlığı seçimleri için bir dizi aday seçim yarışına girme kararını duyurmasına rağmen sonradan geri çekildi. Bunlardan biri de, kendisi için “ülkeyi yönetmek için benden iyisi yok” ifadelerini kullanan eski Başbakan Ahmed Şefik oldu. Daha sonra ise eski Milletvekili Enver Sedat adaylığını koymuştu. Aynı şekilde Avukat ve Hukukçu kimliğiyle bilinen Halid Ali de “Demokratik bir rekabet ortamı yok” diyerek yarışa katılmıştı. Ayrıca eski Genel Kurmay Başkanı Sami Annan da aday olmuş fakat daha sonra Silahlı Kuvvetler tarafından “sahtekarlık ve ordu teşkilatını kışkırtma” şeklinde yöneltilen suçlamalardan ve ordu ile ismi anılan bir kişinin bu yarışa katılamayacağı gerekçe gösterilerek adaylığı iptal edilmişti.

Siyaset Uzmanı Dr. Ömer Haşim Rabii, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, “Vefd Partisi’nin seçimlere katılmama yönünde aldığı karar kamuoyu önündeki imajını düzeltmek için gözüküyor. Halihazırda Cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturan şahsı desteklediklerini açıkladıktan 4 hafta sonra seçim yarışına gireceğini açıklaması açıkçası şaşılacak bir durum” diyor.

Rabii, “Bedevi’yi seçimlere sokma çabaları, seçimlerin rekabetsiz geçtiği kusurunu örtmek ve çoğulcu bir seçim yerine ikna edici bir referandumdan kaçınmaktı” dedi.

Aynı bağlamda, Laşin İbrahim başkanlığındaki Ulusal Seçim Komisyonu Yönetim Kurulu, önümüzdeki Cumhurbaşkanlığı seçimlerini takip etmek isteyen 16 sivil toplum kuruluşu tarafından sunulan başvuruları onayladı. Böylece toplamda onaylanan örgüt sayısı şöyle: 44 yerel örgüt, 4 uluslararası örgüt ve bunların yanında Ulusal İnsan Hakları Konseyi, Ulusal Kadın Konseyi yer alıyor.

Ulusal Seçim Komisyonu sözcüsü Mahmud el-Şerif, yurt dışından gelen vatandaşların yaptıkları ikamet değişikliğinden ötürü anayasal hakları olan oylarını kullanmalarında kolaylık sağlanması adına, bulundukları yerlerde oylarını kullanabileceğini ifade etti.

Ulusal Seçim Kurulu, vatandaşların kimlik kartlarında yazan ikamet adresi yerine bulundukları bölgede en yakın seçim merkezine gitmelerini sağlamak ve katılımın yüksek olması için çabaladığını gösteriyor.