Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Addis Ababa’ya dönen Oromo liderlerine isyancılardan dev karşılama | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Addis Ababa/Şarku’l Avsat

Etiyopya hükümetinin açılım politikası kapsamında ülkeye geri dönen Oromo Kurtuluş Cephesi (OLF) Başkanı Davud İbsa ve grubun çok sayıda önde gelen ismi, başkent Addis Ababa’daki Bole Havalimanı’nda coşkulu bir kalabalık tarafından karşılandı.

Fransız Haber Ajansı’nın (AFP) aktardığına göre binlerce kişi, Etiyopya hükümetinin açılım politikasından yararlanan isyancı gruplardan biri olan Oromo Kurtuluş Cephesi liderlerini ve üyelerini başkentte coçkulu bir gösteriyle karşıladı.

Başkentte dev gösteri

Binlerce Oromo Kurtuluş Cephesi destekçisi dün başkent merkezindeki Miskyl meydanında gruba ait bayrakları elinde taşırken, Jetacho Adunga (28) isimli protestocu AFP’ye yaptığı açıklamada babasının ülkenin bayrağı için öldüğünü söyledi.

27 yaşındaki Arvasi İlyas ise yaptığı açıklamada “Böyle bir günün geleceğini hayal bile edemiyordum” dedi. 2006 yılında yapılan protesto sırasında açılan ateş sonucu sol ayak baldırından aldığı yarayı gösteren İlyas “ Kardeşlerimin bu bayrak için işkence gördüğünü veya sokaklarda öldüğünü gördüm. Hür olmak için yapılan fedakârlıklara tanık oldum” dedi.

Gösteriler polis kontrolünde yapıldı

İki gün önce Oromo destekçileri ile Addis Ababa’daki diğer etnik gruplar arasında olaylar yaşansada, OLF liderlerini karşılamak için bir araya gelen kişilerin gösterisi polisin kontrolü altında sakin bir şekilde gerçekleşti.

Ülkede büyük bir genç tabanına sahip olan Oromo Kurtuluş Cephesi 1992 yılında şu an iktidarda olan Etiyopya Devrimci Demokratik Halk Cephesi’nden ayrılarak silahlı bir isyancı örgüte dönüşmüştü. Temmuz ayında Etiyopya meclisi Addis Ababa tarafından terörist görülen Oromo Kurtuluş Cephesi ve iki silahlı grubu terör listesinden çıkardı.

Oromo’nun ana liderleri sürgünde iken yenilikçi Başbakan Abiy Ahmed hükümeti yetkilileri OLF üyeleri ile anlaşma yapmıştı.

Oromo Kurtuluş Cephesi lideri Davud İbsa, Addis Ababa’ya geldiğinde Etiyopya Ulusal Radyosu’na (FANA) yaptığı açıklamada “Ülkeye döndük çünkü şu anki değişim gücü reformları barışçıl yollarla gerçekleştirme imkânı veriyor” ifadelerini kullandı. Grubun şu an barışçıl bir savaşa girdiğine dikkat çeken İbsa, OLF bünyesindeki bin 300’den fazla savaşçının Eritre’den Etiyopya’ya döndüğünü söyledi.

Etiyopya’da iktidarda olan koalisyonun Oromo Kurtuluş Cephesi ile mücadele etmesi bu grubun halk tabanını kızdırmış ve 2015’te son 25 senedir benzeri görülmemiş hükümet karşıtı protestolara neden olmuştu. Ancak geçtiğimiz Nisan ayında hükümet başkanlığı görevini alan Abiy Ahmed, Afrika’nın en fazla nüfusa sahip olan ve halk arasında çatışmalar yaşanan ikinci ülkesi Etiyopya’da son 25 senede benzeri görülmemiş reformlar gerçekleştirmeye başlamıştı.