Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Cubeyr: Suudi Arabistan’ın Filistin’e olan desteği değişmedi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan’ın Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr, uluslararası hukuk kurallarına uygun olarak uluslararası toplumun Filistin halkına karşı sorumluluklarını yerine getirmesi ve Filistin halkının meşru haklarını geri kazanması için destekte bulunması gerektiğini vurguladı. ABD Büyükelçiliği’nin Kudüs’e taşınması kararının uluslararası meşruiyet, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararları ve BM kararlarını ciddi bir şekilde ihlal ettiğini vurgulayan Cubeyr, Kudüs’ün tarihsel ya da demografik yapısını değiştirmeyi amaçlayan her türlü eylemin geçersiz ve hükümsüz sayıldığını ifade etti.

Mısır’ın başkenti Kahire’de düzenlenen olağanüstü bakanlar toplantısına başkanlık eden Cubeyr, ABD Büyükelçiliği’ni Kudüs’e taşıma kararının uluslararası meşruiyet kararlarına aykırı bir adım olduğunu ve barışı sağlama çabaları önünde önemli bir engel teşkil ettiğini söyledi. Bu haksız adımın dünya çapındaki Müslümanların ve Arapların duygularını kışkırttığını belirten Bakan, Filistin sorununun Suudi Arabistan’ın öncelikli konusu olduğunu vurguladı. Cubeyr, Kral Selman bin Abdulaziz’in Zahran’da düzenlenen ‘Kudüs Zirvesi’ ile Filistin davasını ve Filistin halkının meşru haklarını desteklediğine dikkat çekti. Kudüs’teki vakıflara ve Birleşmiş Milletler Yakındoğu Filistin Mültecilerine Yardım Ajansı’na (UNWRA) 200 milyon dolar destekte bulunduğunu işaret etti.

Krallık’ın Filistin davasına verdiği desteğin devam ettiğini vurgulayan Cubeyr, İsrail’in sivilleri hedef almasını kınayarak uluslararası toplumun Filistin halkının korunmasından sorumlu olduğunu vurguladı.

Toplantının sonunda Washington’ın büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararının geçersiz olduğunu ve bu suçu işleyen devletlere karşı iktisadi ve siyasi yaptırımların uygulanacağını ifade ederek Filistin halkı için uluslararası koruma talep etti.

Bakan Cubeyr toplantıda görüş birliğine varıldığını ve Suudi Arabistan’ın kurucusu Abdulaziz bin Suud’dan bu yana devletin Filistin’e karşı tutumunun değişmediğini söyledi. Suudi Arabistan’ın daha önce de barış girişiminde bulunduğunu ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’a verdiği desteği vurguladı. Bugünden itibaren uygulanacak olan kararın siyasi ve yasal bir eylem olacağını ve Latin Amerika ülkelerinin yanı sıra BM konseyleri ile de çalışmaların sürdürüleceğini kaydetti.

Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt da Şarku’l Avsat’a verdiği demeçte Arap kararının BM’deki Arap misyonu aracılığıyla bu gece uygulanmaya başlayacağını duyurdu.

Toplantı, karar hakkındaki görüş alışverişleri ile başladı. Ardından Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt toplantının ana gündem maddelerini açıkladı. Başlıklar, ABD Büyükelçiliği’nin Kudüs’e taşınması, işgal altındaki Doğu Kudüs toprakları, Filistin halkına uluslararası koruma sağlanması ve gerçek bir komite oluşturmanın yanı sıra Filistin halkını desteklemek için siyasi ve mali destekte bulunulması olarak sıralandı.