Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

AFED 2018 fuarında 15 milyar dolarlık sözleşmeler yapıldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

25 Şubat’ta ziyaretçilerine kapılarını açan “4. Silahlı Kuvvetler-Yerli Üretimi Destekleme Fuarı” (AFED 2018) sona erdi. Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da düzenlenen Fuara 120 binden fazla ziyaretçi katıldı.

AFED 2018’de yaklaşık 57 bin 600 sipariş ile toplam hasılatı 15 milyar doları aşan sözleşmeler imzalandı.

Suudi Arabistan Savunma Bakanlığı tarafından Riyad’da dördüncüsü düzenlenen fuarda, yerli üretimin teşvik edilmesi için bir platform oluşturuldu. Cumartesi sona eren fuar etkinliklerine yurtiçi ve yurt dışından 120 binden fazla ziyaretçi katıldı.

Suudi Arabistan Savunma Bakanlığına bağlı Yerli Askeri Üretim İdaresi Müdürü Tümgeneral Atıyye el-Maliki, yaptığı açıklamada, 57 bin 600 sipariş alınan fuarda, bin 40 fabrikanın yer aldığını belirtti.

80 bin parça yerli ürünü sergileme imkânı

Suudi Arabistan’ın “2030 Vizyonu” çerçevesinde yerli üretim kapasitesini artırma hedefiyle düzenlenen “AFED 2018” fuarı, yatırımcılara 80 bin parça yerli ürünü sergileme imkânı sundu. Riyad’ın 2030 Vizyonu kapsamında, sivil ve askeri yetkililer sanayi ekonomisine geçişteki zorluklar, sanayinin yerelleşmesinde yerli ürünlerin rolü, küçük ve orta ölçekli işletmelerin gelişimi ve sanayinin yerelleşmesinde stratejik sektörlerin rolüne değindi.

Fuarın oturum aralarında, Suudi Arabistan’a hizmet etmek ve kalkınma hedeflerine ulaşmak için sanayiyi yerelleştirmek, ihracat yapmak, büyüme ve yerel gelir elde etmek gibi konuşlarda atölye çalışmaları ve seminerler düzenlendi. Kral Abdulaziz Bilim ve Teknoloji Şehri (KACST) ve Prens Sultan İleri Teknoloji Araştırma Enstitüsü’nden (PSATRI) araştırma kurumalarının yanı sıra 68 uluslararası, 130 yerel şirket fuara katıldı.

4. Silahlı Kuvvetler-Yerli Üretimi Destekleme Fuarı, askeri teknolojinin aktarılması ve yerelleştirilmesi üzerine yapılan bir anlaşmanın imzalanmasına tanık oldu.

General Electric’le dev anlaşma

Orta Doğu Uçak Motorları Limited Şirketi Başkanı Abdalla el-Omari yaptığı açıklamada, anlaşmanın, ‘General Electric’ şirketiyle birlikte teknolojinin aktarılması ve yerelleştirilmesinin yanı sıra Suudi Arabistan Hava Kuvvetleri ile yeni F15-S ve F15-SA savaş uçakları, Apaçi ve T700 tipi Black Hawk helikopterlerinin motorlarının bakımını kapsadığını belirtti. El-Omari buna ek olarak, anlaşmanın önümüzdeki beş yıl içinde 693 milyon dolarlık kazanç sağlayacağını belirtti.