Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Afgan Bakan, Süleymani’nin desteğini reddetti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Afganistan Hac Ve Vakıflar Bakanı Feyz Muhammed Osmani, Suriye ve Irak’tan kaçan savaşçıların Afganistan’a yönelmesi konusunda uyarıda bulundu. Ayrıca İran Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’n askeri danışmanlar göndermesini reddetti. Benzer bir uyarıda Ulusal Güvenlik Bakanı Haydar Maslahi’den geldi. Maslahi, “DEAŞ Örgütü unsurları, Suriye ve Irak’taki kaybından sonra Afganistan, Pakistan ve Orta Asya’da alternatifler arıyor” dedi.

Osmani, Kabil’in Süleymani’den danışmanlık desteği istemesine karşılık olarak “Afganistan’ın terörizm ve radikalizm mücadelesinde kendi stratejisi var. Hiç şüphesiz, güvenlik sorunu ve koşulların değişmesi durumunda, güvenlik güçleri ve askeri uzmanlar bu konuda kararlar alacak” diyerek ülkesinin DEAŞ faaliyetlerine karşı gelmesindeki zorunluluğu vurguladı.

Afganistan ve Pakistan’a DEAŞ uyarısı

Tahran’a resmi ziyarette bulunan Osmani, Tesnim Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, DEAŞ’ın Afganistan’daki faaliyetlerinin işaret ederek, 5 bin 900’den fazla teröristin Rakka’dan kaçmasından sonra, örgüt üyelerinin ülkesine yönelmesi konusunda uyarıda bulundu. Osmani “Hiç şüphe yok ki örgüt Afganistan bölgelerine yönelmek istiyor. Afgan güvenlik güçleri Afganistan’ın doğusunda 11 DEAŞ militanını tutukladı” dedi.

Afgan halkından savaşçıların da bulunduğu Fatımiyyun milisleri, Devrim Muhafızlarına bağlı Kudüs Gücü’nün bünyesi altında, Suriye’deki savaşa katılıyor.

Suriye’deki Afgan militan sayısı bilinmiyor

İran güçlerinin yanından savaşan Fatimiyyun Tugayı’ndan kaç kişinin öldüğü bilinmiyor. 6 yıldır İran adına Suriye’de savaşan çok sayıda Afgan militan öldürüldü.

Suriye’deki Afganların sayısı ile ilgili çeşitli istatistikler dolaşıyor. Bazı istatistiklere göre Suriye’de 20 binden fazla Fatimiyyun militanın bulunduğu iddia ediliyor. Bazı kaynaklara göre bu oran 7 ila 10 civarında olduğu tahmin ediliyor.

Uluslararası örgütler, İranlı yetkililerini ikamet ve para gibi maddi vaatler karşılığında Afgan gençlerini Suriye savaş alanına göndermekle suçladı.

Suriye ve Irak’ta DEAŞ karşı savaşın bitmesiin ardından, milislerin geleceğiyle ilgili şüpheler var. Kabil, milislerin Afganistan’a geri dönme olasılığı konusundaki tutumunu henüz açıklamadı.

“DEAŞ toprak kaybetti Silah bırakmadı”

İran’ın İstihbarattan Sorumlu Bakanı Mahmud Alavi, Suriye ve Irak’taki kayıplarından sonra DEAŞ militanlarının Afganistan, Pakistan ve Orta Asya ülkelerinde dönüşü konusunda uyarak, “DEAŞ toprak kaybetti. Silah bırakmadı. Afganistan, Pakistan ve Orta Asya’da başka bölgeler arıyor” dedi.