Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Afgan heyet Kabil saldırılarıyla ilgili bir dosyayla İslamabad’a gitti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Afgan yetkililer, Afganistan İstihbarat Başkanı’nın çarşamba günü Kabil’deki kanlı saldırılara Pakistan topraklarındaki grupların da karıştığına dair delillerin bulunduğu dosyalarla İslamabad’ı ziyaret ettiğini bildirdi. Kabil ile ilişkilerini düzeltmek isteyen İslamabad yönetimi, yaptığı açıklamada Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani’ye Hakkani Grubu’na üye olduklarından şüphe edilen 27 kişinin ismini bildirdiğini duyurmuştu.

Uzmanlar, Pakistan yönetiminin bu adımla Kabil’e karşı isyan hareketi sürdüren Taliban yanlısı Hakkani Grubu’nu desteklemediğini ispatlamaya çalışıyor. Hakkani Grubu, kısa süre önce Kabil’i kana bulayan saldırılardan sorumlu tutulan örgütler arasında yer alıyor.

Pakistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Muhammed Faysal, önceki gün yaptığı açıklamada İslamabad yönetiminin geçen kasım ayında isyancı gruplara bağlı 27 terör suçlusunun Afganistan’a teslim edildiğini söyledi. Açıklamasını Twitter üzerinden yapan Faysal şu ifadeleri kullandı:

“Pakistan, Taliban ve Hakkani Grubu’na üye olduğundan şüphelenilen kişilere Afganistan’daki terör eylemleri için Pakistan topraklarını kullandırtmama yönündeki baskılarını sürdürüyor. Bu kapsamda 2017 yılı kasım ayında, söz konusu gruplara üye olduğundan şüphe duyulan 27 kişi Afganistan yönetimine teslim edildi.”

Faysal açıklamasında söz konusu kişilerin teslim edilmesinin neden açıklanmadığı konusuna dair bilgi vermezken duyurunun şimdi yapılmasının Afganistan İstihbarat Başkanı tarafından İslamabad’a yapılan ziyaretle bağlantılı olduğu öne sürüldü.

Reuters’e konuşan üst düzey bir Afgan askeri yetkili “İslamabad’a ziyaret gerçekleştiren heyet, Kabil’deki saldırıları üstlenen bazı teröristlerin isimlerinin bulunduğu dosyayı iletecek” dedi.
Afgan yetkililer Reuters’e yaptıkları açıklamalarda Pakistan’a giden heyette Afganistan İstihbarat Servisi Başkanı Masum Stanekzai ve İçişleri Bakanı Ahmet Barmak’ın bulunduğunu söyledi. Pakistan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Muhammed Faysal, heyetin İslamabad’a ziyaretinin Afgan hükümeti tarafından talep edildiğini kaydetti.

ABD yönetiminin geçen ay Pakistan’a sağlanan askeri yardımda 1 milyar dolar kesintiye gittiğini ilan etmesi üzerine Washington-İslamabad ilişkilerinde gerilim artmıştı. ABD Başkanı Donald Trump, Twitter aracılığıyla yaptığı açıklamada “Pakistan, ABD’ye yalan ve aldatmacadan başka bir yardımda bulunmuyor” derken Pakistan yönetimi, topraklarının terörist unsurlar için güvenli bir sığınak olduğu yönündeki suçlamaları reddetti.

Taliban, Afganistan’ın yüzde 70’inde faaliyet gösteriyor

BBC tarafından yayınlanan bir araştırmaya göre Taliban, Afganistan vilayetlerinin yüzde 70’inde faaliyet gösterirken ülke topraklarının yüzde 4’ünü de kontrol altında tutuyor. Ülkenin yüzde 66’sında ise gizlenmeye gerek duymadan varlık gösteriyor. 1200 yerel kaynakla yüz yüze yapılan ve salı yayınlanan raporda NATO tarafından Taliban’ın Afganistan’daki varlığına ilişkin verilen bilgilerle gerçek veriler arasında çok fark olduğu belirtildi. NATO tarafından yapılan açıklamada Taliban’ın Afganistan’ın yüzde 44’ünde denetim sağladığı ya da denetim sağlamak için faaliyet gösterdiği bilgisi yer almıştı.

BBC’nin raporunda Afganistan’da 399 kasaba ve kent bulunduğu ifade edilirken, NATO, Afganistan’daki kent ve kasaba sayısını 407 olarak açıkladı. BBC’nin raporuna göre, Afgan Hükümeti, ülkedeki 122 kent ve kasabada kontrolü elinde tutmasına rağmen Taliban Hareketi, söz konusu kasaba ve kentlerde saldırılarını sürdürüyor.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), BBC tarafından yayınlanan rapora ilişkin soruları doğrudan yanıtlamazken, Afganistan topraklarının yüzde 56’sının hükümet kontrolünde olduğuna işaret eden NATO verilerinin, ülkeye dair yayınlanmış veriler olduğuna dikkat çekerek, Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani’nin Resmi Sözcüsü’nün rapordaki bilgileri doğruladığını vurguladı.
BBC’nin raporuna göre DEAŞ terör örgütü Afganistan’daki 30 kasaba ve kentte faaliyet gösteriyor. Ancak henüz hiçbir yerde kontrol sağlayamadı.

Reuters haber ajansının yayınladığı haberde gözlemci kuruluşların eleştirilerinin ardından ABD ordusunun Washington yönetimi tarafından alınan Afganistan’daki askeri duruma dair bilgi yayınlama yasağı kararının “insan kaynaklı bir hata” olduğunu aktardı. Ancak ABD ordusunun Afganistan Destek Projesi Sözcüsü Tom Grisbek, konuya ilişkin yaptığı açıklamada Afganistan Destek Projesi Yönetimi’nin daha önce yayınlanan raporlardaki bilgilerin yayınlanmasını yasaklama niyeti olmadığını söyledi. Sözcü, “Bilgilerin sınıflandırılmasında insan kaynaklı bir hata meydana geldi. Söz konusu bilgiler gizli değildir ve yasaklanmasına gerek yoktu” ifadesini kullandı.