Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Afgan kadın subaylar Taliban’a karşı savaşmak istiyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Afganistan’da Taliban yönetiminin etkileri sürerken hafızalarda bıraktığı izler de tazeliğini koruyor. Onlar sıradan Afgan kadınlar değil. 20 yıl aranın ardından halen Taliban’la savaşmaya hazır durumdalar. Ancak onlar artık Taliban yönetiminden çok uzakta birer eğitimli subaylar. Yakın zamanda Hindistan’a özel askeri eğitim almak üzere gittiler.

Daha önce Taliban ile savaşan tecrübeli özel kuvvetler de dâhil olmak üzere ordunun çeşitli birliklerinde ve takımlarında teğmen, yüzbaşı ve yarbay gibi farklı rütbeler için seçildiler. Afgan kadın subaylar, akademideki eğitimlerin silah kullanma yeteneklerini artıracağını ve Taliban’la daha etkin mücadele etmelerine yardımcı olacağına inanıyorlar.

Birçoğu eline kına yakmış Afgan kadın subayların bileklerinde bilezikleri, ince parmaklarını süsleyen altın yüzükleri ve tırnaklarında ışıl ışıl parlayan ojeleri var. Ancak onlar eğitim aldıkları akademiden içeri girer girmez üzerlerinde üniformaları ve başörtüleri ile görevlerini eksiksiz yapıyor. Çok iyi derecede silah ve el bombası kullanıyorlar. Sanki sevdikleri bir oyuncak gibi onlara büyük ve güçlü bir sevgi besledikleri yüzlerinden okunuyor.

Afgan ordusu tarafından Afganistan Silahlı Kuvvetleri’nde kadınların mevcudiyetini artırmaya yönelik ciddi çalışmalar yürütülüyor. Kabil, kadınların orduya katılımını yüzde 10’a kadar artırmayı amaçlarken bu oran şu anda mevcut olan asker sayısının toplamının yalnızca yüzde 3’ünü oluşturuyor.

Yaklaşık 20 Afgan subayı, Hindistan Silahlı Kuvvetler Akademisi eğitiminde savaş ve savaş teknikleri eğitimini tamamladılar. Bu hiç de azımsanacak bir başarı değil. Bu kadınların yaşamlarının erken dönemlerini karanlık içinde geçirdiklerini unutmamak gerekir.

Onlar, Taliban yönetimi altında yaşadıkları durumdan farklı olarak Afgan kadınlarının kurtuluşunu temsil eden nadir birer örnekler. Taliban yönetimi, eğitimin kadınlara yasak olduğu, burka giymeden ve bir erkek yakınları yanlarında olmadan evden dışarı çıkmalarına izin verilmediği, sadece Kur’an-ı Kerim ve diğer dini kitapların okutulduğu yerlerde eğitim almalarına izin verildiği bir dönemdi.

Peki, toplumsal cinsiyet ayrımcılığından en fazla zarar gören ülkede erkek egemenliğinin olduğu ve halen erkeklerin tekelinde bulunan bir alana Afgan kadın subayların girmesi nasıl bir his?

Takım komutanı Hasina Hakimi verdiği demeçte, “Kadınlar ve erkekler Kabil’in eteklerindeki askeri üste ayrı olarak eğitim görüyorlar. Ancak yetkililer, eğitimin aynı olduğunu söylüyorlar. Bedensel uyumluluk, silah kullanımı, savaş taktikleri ve tıbbi müdahale gibi alanlarda eğitimden geçiyorlar” ifadelerini kullandı. Ancak ülkede kadınların orduya kabulü zor ve kendilerini kanıtlamak için mücadele etmek zorundalar.

4 binden fazla Afgan erkek subay askeri becerilerini geliştirmek için Hindistan’a giderken Afgan kadın subaylar da ilk kez özel kuvvetlerde üç haftalık bir eğitim kursu için onların izinden yürüdü.

Askeri eğitim programında eğitmen olan kadın subaylardan Sancana yaptığı açıklamada bunun bir yıllık büyük bir kursun temel derslerini içeren kısa bir eğitim kursu olduğunu ifade etti. Eğitmen Sancana, Afgan kadın subayların ateşli silahlar ve atış talimi eğitiminin yanı sıra iletişim, taktik, yönetim ve lojistik destek gibi konularda da eğitim aldıklarını belirtti. Afgan subayların el bombaları, AK-47 tarzı hücum silahları ile eğitim aldıklarını aktaran Sancana ayrıca sınıf içerisinde simülasyonlar yardımıyla dağ pusularını çözmek ve bilgisayarların kullanımı konusunda da eğitildiklerini kaydetti.

Afgan yetkililer yakında Hindistan ordusundan uzmanlıklarını artırmak, silah yeteneklerini geliştirmek ve Taliban’la daha etkin mücadele etmelerine yardımcı olmak için Afgan kadın eğitim programını bir yıl boyunca yürütmelerini isteyeceklerini açıkladı..
Afgan kadın subaylar Hindistan’daki gibi açık bir toplumdan gelmiyorlar. Ancak bununla birlikte Afgan Ulusal Ordusu’nun kadın subayları şimdiye kadar Hintli kadın subayların girmesine izin verilmemiş bir alanda savaş uzmanlığı konusunda Hintli meslektaşlarına ilham kaynağı olmaya devam ediyorlar.

Taliban yönetiminin sebep olduğu acı geçmiş nedeniyle Afganistan’da kadınlar halen özgürlüklerine kavuşmaya çalışıyor. Afgan Ulusal Ordusu, bu cephede lider bir rol almış durumda. Ordudaki kadınlar, cephelerde savaşmak söz konusu olduğunda erkeklerle eşit rol oynuyor.

Hint kadın subaylar her ne kadar Hindistan ordusunda erkeklerle birlikte eğitim görmüş olsalar da cephedeki çatışmalara katılmıyor. Ancak Afgan kadın subaylar Hint kadın subayların aksine üst düzey askeri eğitim almıyor olmalarına rağmen erkek subayların yanında savaşma fırsatı buluyor.

Hindistan ordusundaki subayların büyük çoğunluğu, Afgan kadın subaylar ile Hint kadın subayların eğitim kursunda bir arada bulunmalarını Hint ordusunda üstlenecekleri sorumluluklarla ilgili önemli bir fırsat olduğunu düşünüyor. Hint kadın subay Sangana konuyla ilgili olarak, “Belki de, Afgan kadın subayların tecrübesiyle, Hindistan ordusunda kadınlara savaşta da roller verilmesini talep edebiliriz. Erkeklerle aynı eğitimi alıyoruz. Ancak Hindistan ordusunun cephedeki muharip rollerine katılmamıza henüz izin verilmedi. Afgan kadın subaylar savaşta ülkelerine hizmet ediyorlarsa aynı şey neden dünyanın en büyük geleneksel ordularından biri olan Hindistan ordusunda da olmasın?” değerlendirmesinde bulundu.

Afgan kadın subayların tercümanlığını üstlenen Hint kadın subay Samiriti konuyla ilgili fikrini şu şekilde aktardı:

“Ön hatlardaki takıma katılıyoruz. Ancak savaşa katılmamıza izin verilmiyor. Bununla birlikte savaşta görev üstlenebilir ve savaş aktivitelerini yerine getirebiliriz. Çünkü erkek subaylar gibi eğitiliyoruz. Bu kursun Hint kadın subayların Hindistan ordusu ile savaşa katılmalarına izin verilmesine teşvik etmesini umuyoruz.”

Hindistan Askeri Akademisi’nde eğitim gören Afgan subaylar arasından seçilen bir devriye ekibi Kunduz’da Taliban’a karşı savaşırken diğeri ise Afganistan-Pakistan sınırındaki teröristlerle mücadeleye girişti.

Afgan kadın subayların ekibinin yıldızı Hasina Hakimi, Afganistan-Pakistan sınırında Taliban’a karşı mücadele için nadiren fırsat bulduğunu belirtti. Hakimi açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Bir yıldır ordudayım. Bize nasıl saldırıldığını gördüm. Ben ve meslektaşlarımdan erkek subaylar, karşılaştığımız dört teröristi ortadan kaldırmak için işbirliği yaptık. Ölümle burun buruna geldik. Ancak korkmadım. Tek söyleyebileceğim bu ülkedeki kadınların birçoğu Taliban yüzünden evlerinden çıkmaktan halen korkuyor. Hindistan bize daha fazla destek sağlamalı ve eğitim programının süresini uzatmalı.”

Eğitimler sırasında iki ülkenin subayları arasında yeteneklerle ilgili farklılıklar olduğu gözlemleniyor. Her ne kadar Hint subaylar Afgan meslektaşlarına profesyonel askerlik konusunda taktikleri öğretiyor olsa da onlar bu becerileri savaş alanlarında fiili olarak ediniyorlar.

Askeri harekâtlar ve sosyal kaygılar

Söz konusu kadınlar, askeri üniformanın içerisinde sürekli öldürülme korkusunun yaşandığı bir ülkeden geliyorlar. Afgan kadın subaylardan Azeri konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi: Orduda veya polisteki kadınlar toplumumuzda takdir edilmiyor. Orduda olduğumu sadece ailem ve eşimin ailesi biliyor. Diğerleri ise bir okulda olduğumu sanıyorlar. Eğer isyancı gruplar orduda çalıştığıma dair herhangi bir işaret görürlerse tüm ailem onların hedefi haline gelir. Ancak buna rağmen endişe duymuyorum. Halen ülkemiz için daha iyi bir gelecek umarak bu ordunun bir parçası olmak istiyorum.”

Azeri’nin hikâyesi Afgan ordusundaki pek çok kadının hikâyesiyle hemen hemen aynı. Son sekiz yıldır Afganistan Hava Kuvvetleri’nde teknisyen olarak çalışan Yüzbaşı Sahkina Zahidi yaptığı açıklamada “Babam doktor, annem de öğretmendi. Fakat ben Taliban yönetimi sebebiyle eğitimden mahrum edildim. Burka altında yaşamak zorunda kaldım. Taliban’ın kaldığımız bölgedeki kontrolünü kaybetmesinin ardından Kabil’e taşınmayı başardık” ifadelerini kullandı. Taliban’ın ülkeye getirdiği tehdide atıfta bulunan Afgan Tıp Birliği’ndeki doktorlardan Yarbay Rebia Garşin ise konuyla ilgili olarak Taliban ve DEAŞ’ın yeterince sorun olduğu halde pek çok Afganın kadınların orduda olması fikrinden rahatsızlık duyduğunu belirtti. Kamuoyundan çok uzak kaldığını ifade eden Garşin, birçok kadının orduya katılmak istediğini ancak birçoğunun Afganistan’ın bazı bölgelerinde terör yüzünden evlerinden dışarıya çıkmaya korktuklarını dile getirdi.

Hindistan deneyimi

Eğitime katılan kadın subaylardan biri şunları paylaştı:

“Eğitim başlarda zordu. Ancak zamanla alışmaya başladık. Burada çok fazla beceri kazandık. Kendi adıma konuşmam gerekirse bir subay olarak eğitilmek istiyordum. Çünkü kadınların güvenliğini sağlamak için orduda daha fazla kadın subaya ihtiyacımız var.”

Afganistan’da kadınların bisiklet sürmesine izin verilmediğinden Afgan kadınlar için bunu yapabilmek büyük bir özgürlük. Ancak bisikletin Hindistan’daki eğitim akademisi içindeki tek hareket aracı olması dikkat çekici. Bununla birlikte Afgan kadın kursiyerler Bollywood’u sevdiklerini ve Hintçe öğrenip Taliban yönetimi altındayken yayınlananlar da dahil tüm filmleri izlemek istediklerini belirtiyor.