Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Afgan ordusu, ABD’nin yeni stratejisine uyum sağlıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Afganistan’da şiddetin sona erdirilmesine yönelik adımlar hız kazandı. ABD’den yapılan açıklamalar ülkedeki Amerikan kuvvetlerinin Taliban üzerinde baskı oluşturduğu ve masaya oturmaya mecbur bıraktığı yönünde.

Üst düzey iki Afgan yetkili önceki gün basına yaptıkları açıklamada Afganistan’da devam eden şiddete rağmen Taliban ile Afgan hükümeti arasında olası müzakerelere yönelik artan ılımlı havanın ABD’nin Afganistan için belirlediği yeni stratejisinin başarısını ispat ettiğini söyledi.

Afgan yetkililerin açıklamaları, ülkede 17 yıldır devam eden savaşın bitirilmesi için Afganistan hükümeti ile Taliban arasında müzakerelerin başlayacağına dair iddialarla eş zamanlı olarak yapıldı.

Konuya dair açıklama bir açıklama NATO öncülüğündeki Afganistan destek kuvvetleri komutanı General John Nicholson’dan geldi. Nicholsan, ABD Başkanı Donald Trump’ın yeni Afganistan stratejisinin hedefi olarak belirlenen barışçıl çözüme doğru ilerleme kaydedildiğini söyledi. “Son 17 yıldır bu anlamda bir ilerlemeye şahit olmamıştık” ifadelerini kullandı.

ABD’nin yaklaşık bir yıl önce Afganistan’a ek kuvvet göndererek, Afgan ordusuna hava operasyonlarına sağladığı desteğe rağmen ülkedeki saldırılar durmadı.

Afgan hükümeti ülkenin sadece üçte birini kontrol ediyor.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre Afganistan’ın başkenti Kabil’i ziyaret eden ABD’nin Afganistan’daki en üst seviyedeki komutanı General Joseph Votel her ne kadar barışçıl çözüm için umutlu olsa da yaşanan ilerlemeden şüphe duyuyor. Votel duruma yönelik yaptığı açıklamada “Yeni stratejimizin kuvvetlerimizin Afganistan’dan ne zaman çekileceğine dair bir tarih belirlememesi Taliban’a diplomatik çözümü kabul etme yönünde baskı unsuru oluşturdu” dedi.

Taliban, Ramazan Bayramı’nda 3 günlük ateşkes ilan etmiş ancak Afgan hükümetinin ateşkesi sürdürme talebini reddetmişti. Hükümet ise Kurban Bayramı’nda yeni bir ateşkes teklifinde bulunmaya hazırlanıyor.

Afgan hükümetinin ateşkes hazırlığında olduğunu doğrulayan General Nicholson buna rağmen silahlı grupların ateşkes atmosferini kullanarak yeni saldırılar gerçekleştirme ihtimaline karşı tetikte olunması gerektiğini söyledi.

Başkent Kabil’de bir dizi saldırı düzenleyen ve Afganistan’ın doğusundaki Nangarhan, Konar ve Curcan vilayetlerinde Taliban’a karşı giriştikleri çatışmalarla bazı bölgeleri ele geçiren DEAŞ terör örgütünün tehlike arz etmeye devam ettiğini dile getiren Nicholson açıklamalarının devamında şunları söyledi:

“DEAŞ’ın faaliyetleri bizi kaygılandırıyor. Örgüte karşı operasyonlar düzenliyoruz ve Taliban’ın da DEAŞ’a karşı savaştığını görüyoruz. Bu memnuniyet verici. Çünkü DEAŞ mutlaka yok edilmeli.”

ABD’li liderler ise General Votel’in savaşın gidişatının fazla değiştirmeyeceğine işaret ettiği ABD’nin yeni stratejisinde bazı düzenlemelere gitmeye hazırlanıyor. Votel, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Yeni strateji, savaşın gidişatını çok fazla değiştirmeyecek ancak şu ana kadar başarıyla uygulandığını söyleyebilirim” ifadelerini kullanmıştı.

Kabil’de saldırı

Afgan polisi tarafından yapılan açıklaya göre dün başkent Kabil’e düzenlenen füze saldırısında siviller yaralandı. Ancak polis saldırının kim tarafından yapıldığına dair detaylı bilgi vermedi.

Konuya dair açıklama yapan Kabil Emniyeti Sözcüsü Haşmet Setanekzai “İlk belirlemelere göre Kabil’e fırlatılan füzelerden biri bir eve isabet ederek 3 kişinin yaralanmasına neden oldu” dedi. Polis kaynakları da kısa aralıklarla Kabil’e 3 füze saldırısı düzenlendiği bilgisini verdi.

Taliban tarafından yayınlanan açıklamada ABD Başkanı Donald Trump’ın Afganistan’daki diplomatlarına Taliban ile doğrudan diyaloga girme emri verdiğine ilişkin ABD basınında çıkan haberlerin memnuniyet verici olduğu vurgulandı.

General John Nicholson, Taliban’ın açıklamasının ardından verdiği demeçte Afgan hükümetinin de Taliban ile diyalog sürecine katılmasının kararlaştırıldığını bildirdi.

Resmi verilere göre Taliban hareketi Afganistan’ın yüzde 14,5’ini kontrol altında tutarken yüzde 30’unda da hükümet ve NATO kuvvetlerine karşı hakimiyet mücadelesi veriyor.