Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Afganistan Genelkurmay Başkanı: Gazne’de Taliban kuşatması devam ediyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Afganistan Genelkurmay Başkanı Şerif Yeftali, Taliban’ın geçtiğimiz Cuma sabahı saldırı düzenlediği Gazne’de çatışmaların devam ettiğini ve Taliban’ın hala bazı bölgeleri kontrol altında tuttuğunu açıkladı. Hükmet güçlerinin stratejik noktalarda kontrolü yeniden sağladığını söyleyen Yeftali, Taliban’ın hükümet güçleri devamlı olarak roket ve ateşli silahlarla hedef aldığını doğruladı.

Genelkurmay Başkanı Yeftali Savunma Bakanlığı’nda düzenlenen basın toplantısında Taliban militanlarının sivillerin evlerine ve dükkanlarına saklanmaları nedeniyle operasyonun, dikkatlice yürütüldüğünü ve kısa sürede kenti Taliban’dan temizleyeceklerini ifade etti.

Basında yer alan haberlere göre Taliban’ın Kandahar ve Kabil arasındaki stratejik noktaları hedef almasından 3 gün sonra Taliban silahlılarının Gazne’deki hükümet merkez vbinalarını kontrol altında tutmaya devam ettiklerini doğruladı.

Gazne İl Şura üyesi Nasir Ahmed Fakiri, hükümetin kontrolü yeniden sağladığını iddia ettiği stratejik noktalarda çatışmaların sürdüğünü ifade etti.

Fakiri, çatışmalar sonucu her iki tarafta da ağır kayıplar verildiğini kaydetti. Ayrıca Gazne İl Şura üyesi Muhammed Rahim Hassen Yar, hükümet binalarını hedef almasını ve şehirdeki tüm iletişim kulelerini yıkması nedeniyle hareketin faaliyetlerinin gözlenemediğini işaret ederek, Taliban’ın şehrin büyük kısmını kontrol altına aldığını açıkladı.

Halk, gıda sıkıntısı yaşıyor

Gazne’deki yerel sakinlerin haber ajanslarına aktardığı bilgiye göre, hükümet güçlerinin bölgeye geç intikal etmesi nedenliye Taliban, şehri kuşatma altına almaya başladı ve şehirde serbestçe dolaşabiliyor. Ayrıca bu durum bölge sakinlerinin gıda sıkıntısı yaşamasına neden oluyor.

Gazne ve çevresindeki köylerde çatışmalar sürüyor

Gazne İl Şura Başkan Yardımcısı Amanullah Kamurani de Taliban’ın kent merkezinin çoğunu kontrolü altında tuttuğunu ve birçok kamu binasını ateşe verdiğini kaydetti. Öte yandan yerel halk, Afganistan televizyonlarına verdiği demeçte, hükümet güçlerinin yeterli olmadığını işaret ederek, Gazne ve çevresindeki köylerde çatışmaların sürdüğünü belirtti.
Tüm mahkûmlar serbest bırakıldı

Bağımsız ve hükümet kaynaklarının açıklamalarına göre, Taliban güçleri Afgan hükümetine ait tüm silah depoları ve mühimmatlara el koydu ve Gazne cezaevindeki tüm mahkumları serbest bıraktı. Şehirdeki bir yetkilinin yaptığı açıklamaya göre, Taliban’ın ele geçirdiği silahlar bir yıl boyuunca savaşması için yeterli miktarda.