Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Afganistan güçlerinden, DEAŞ’a yönelik operasyon hazırlığı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Afganistan Savunma Bakanlığı, aralarında Fransız yabancı savaşçıların da olduğu DEAŞ terör örgütüne yönelik geniş çaplı bir saldırı başlatmaya hazırlanıyor.

Savunma Bakanlığı Sözcüsü Devlet Veziri, Fransız Haber Ajansı’na (AFP) verdiği demeçte, “Sar-i Pol, Faryab ve Cüzcan eyaletlerinde DEAŞ’a karşı operasyona hazırlanıyoruz” ifadelerini kullandı. Bölgede yabancı savaşçıların da olduğunu bildiklerini söyleyen Sözcü, “Milliyetleri ne olursa olsun onları yok edeceğiz” ifadesini kullandı. Yerel ve uluslararası yetkililer, söz konusu bölgelerde DEAŞ terör örgütü saflarında savaşmaya gelen yabancı savaşçıların olduğunu teyit etti. AFP kaynakları, aralarında kadınların da bulunduğu bir grup Fransız savaşçının kasım ayı başlarında Tacik bir tercüman ile birlikte Cüzcan bölgesinin yerleşim alanları dışına ulaştıkları istihbaratının alındığını belirtti. AFP’nin ulaştığı eyalet ve Darzab bölgesi yetkililerinin yanı sıra çevre köylerin sakinleri, bölgeye gelenlerin bazılarının Arapça ve Fransızca konuşan Cezayirliler olduğunu aktardı.

Bölgeden gelen haberler, Özbekistan’daki İslami Hareket’in Çeçen ve Özbek üyelerinin yanı sıra Araplar, Avrupalılar, Sudanlılar ve Pakistanlılardan oluşan karma grubun Bibi Meryem yakınlarındaki 200 kişilik bir eğitim kampına katıldıkları yönünde. Cüzcan Valiliği Sözcüsü Muhammed Rıza Gafuri yaptığı açıklamada, “Aldığımız bilgilere göre 2’si Özbek 5 yabancı savaşçı öldürüldü, 11’i de yaralandı. Ancak haberi henüz doğrulayamadık. Ayrıca düzenlenen baskınlar sırasında bir de Fransız öldü” ifadelerini kullandı.

DEAŞ terör örgütü, 2015 yılında Afganistan’ın doğusundaki Nangarhar ve Pakistan sınırındaki Kunar illerinde ortaya çıktı.

Örgüt, Suriye ve Irak’taki kalelerini kaybettikçe, eski Taliban üyelerinin bulunduğu kuzey bölgelerine doğru ilerlemeye başladı.

Fransız savaşçılar da ilk kez kendilerini Afganistan’da gösterdi. Gözlemciler uzun süredir Suriye ve Irak topraklarından çıkarılan yabancı savaşçıların Afganistan’a gidebileceği konusunda uyarılarda bulunuyorlardı.

Militanlar kendilerine, Derzab bölgesinin yanı sıra Cüzcan eyaletinin güneybatısında da bir alan kurdu.

Cüzcan Valiliği Sözcüsü Gafuri, bu bölgelere de Afgan ordusu tarafından çok yakında bir müdahalenin gerçekleştirileceğini duyurdu. Gafuri açıklamasında, 40 kadar militanın Derzab’ta yerel halktan bazı kişilerin kendilerine katılmasını sağlayarak onlara askeri eğitim verdiklerini söyledi. DEAŞ örgütünün genellikle çocuk yaştakileri saflarına kattığının altını çizen Gafuri, bölgede yaşayan yaklaşık 50 çocuğun zorla veya ailelerinin fakir olmasından yararlanılarak örgüte katılmalarının sağlandığına dikkat çeki. Çocuklar arasında henüz 10 yaşına dahi girmemiş olanların bulunduğunu kaydetti. Gafuri, örgütün Serdar köyünde kampı olduğunu ve burada saldırı hazırlığı yaptıkları bilgisine ulaştıklarını aktardı.

AFP’nin telefon ile ulaştığı köylülerden biri artık bölgede yaşamanın imkânsız olduğuna dikkat çekti. Kimsenin kendilerini bölgede istemediğinden yakınan köylü, hükümetin bu bölgeyi örgüte bıraktığını ve bölgeden çekildiğini kaydetti.

Cüzcan, bir yıl önce taciz suçlamalarıyla konumu zayıflatılan Afganistan’daki Özbeklerin lideri Abdürreşid Dostum’un kalesi konumundaydı. Dostum, sağlık sorunları sebebiyle halen Türkiye’de bulunuyor.