Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Afganistan’da güvenlik zafiyeti artıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Resmi kaynaklar Afganistan’ın Zabul, Badgis ve Cüzcan vilayetlerine Taliban tarafından saldırı düzenlendiğini bildirdi. Zabul Meclis Sözcüsü Gül İslam Seyyal yaptığı açıklamada Taliban’ın Nevbahar bölgesinde gerçekleştirdiği saldırıda 3 polisin öldüğünü, 3 polisin de yaralandığını duyurdu.

Kuzey Cüzcan Vilayeti yetkilileri, Karakin ilçesindeki saldırıda da en az 4 polis memurunun öldüğünü belirtti. Bölgedeki polis görevlilerinden Tukir Muhammed Cüzcani de yaptığı açıklamada Taliban ile yaşanan çatışmalarda 20 militanın öldürüldüğünü, 15 militanın da yaralandığını aktardı.

Afganistan’ın kuzeybatısındaki Badgis Vilayeti Polis Sözcüsü Nagibullah Emini de Kudüs ilçesine düzenlenen saldırıda 3 polisin yaralandığını belirtti. Söz konusu saldırıların ardından Ulusal Güvenlik Danışmanı Hanif Atmar istifa etti. Şiddet başkent Kabil’e de hakim olmaya başladı. Birçok sosyal medya organında Ulusal Güvenlik Konseyi’nin yapısıyla ilgili ayrıntılar paylaşılmaya başlanırken yeni sistemin sağlıklı olarak işleyemeyeceği öne sürüldü. Cumhurbaşkanlığı da Hanif Atmar’ın istifasına ilişkin yayınladığı bildiride durumun “hükümetteki siyasi meselelerin ve önceliklerin bir sonucu” olduğunu duyurdu.

Taliban, unsurlarının Ayno Mena bölgesinde kurduğu pusu ile Kandahar Vilayeti’ndeki Şamlazi Valisi Muhammed Nasırtayyar’a suikast düzenlendiğini açıkladı. Taliban, Kandahar’da daha önce de bir yetkiliye suikast gerçekleştirmişti. Örgüt, Devletabad ilçesinde hükümet güçleriyle yaşanan çatışmaların ardından Afganistan’ın batısındaki Farah Vilayeti’nde 15 askerin öldürüldüğünü ve 3 zırhlı aracın da imha edildiğini belirtti.

Taliban tarafından yapılan yazılı açıklamada ülkenin kuzeybatısındaki Badgis Vilayeti’nde düzenlenen iki saldırıya da değinildi. Ab Bahş bölgesinde hükümet güçlerine ait iki kontrol merkezinin ele geçirildiği ifade edildi. Açıklamaya göre ağır silahların kullanıldığı saldırılarda 2 asker öldürüldü.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre Kabil’deki Ulusal Koalisyon çatısı altındaki bir grup siyasi parti ise Afganistan Seçim Komisyonu karargâhının kapatıldığını duyurdu. Taraflar, hükümeti ve yeni seçim yasasını protesto etmek için sivil ayaklanma başladığını bildirdi.

Taliban yayınladığı bir diğer bildiride de Zabul Vilayeti’ndeki 3 kontrol merkezini ele geçirdiklerini ve bölgedeki hükümet güçlerinin sahada büyük çapta silah ve mühimmat bırakarak geri çekildiğini aktardı.

Afganistan Cumhurbaşkanı ise gerçekleştirilen saldırıların ardından Kabil’deki güvenlik ve polis birimlerinde geniş çaplı değişiklik yapıldığını açıkladı.