Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Afganistan: Kandahar Polis Şefi suikastının arkasında Pakistan var | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İslamabad/Cemal İsmail

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani Ahmedzai, Kandahar Polis Şefi General Abdul Razik’in öldüğü saldırıdan “Pakistan’daki güçleri” sorumlu tuttu.

Cumhurbaşkanı Eşref Gani, Kandahar Polis Şefi General Abdul Razik’in öldüğü saldırı hakkında açıklama yaparak olaydan “Pakistan’daki güçleri” sorumlu tuttu. Kandahar’da aşiret büyükleri ile bir araya gelen Ahmedzai, olayın Pakistan’da planlandığını ifade etti.

Pakistan iddiaları reddetti

Pakistan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü ise Afgan hükümetinin Kandahar Polis Şefi General Abdul Razik’in ölümün arkasında Pakistan olduğu suçlamalarını reddetti.

Pakistan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Doktor Muhammed Faysal, “Afgan hükümetinin iddiaları gerçeği yansıtmıyor. Afgan hükümeti, Pakistan hükümetine somut bir kanıt veya herhangi bir bilgi vermedi” dedi.

ABD helikopteri düşürüldü

Öte yandan Taliban, Kabil’in güneyindeki Lovgar’da ABD güçlerine ait helikopterin düşürüldüğünü açıkladı. Taliban tarafından yapılan açıklamada, “ABD, Nemati bölgesinde mevzilerimizi bombalamaya çalışıyordu ve helikopter düştü. Helikopterin düşmesi sonucu mürettebattan yaralananlar ve ölenler oldu. Köylülerin olay yerine yaklaşması engellendi” denildi.

Taliban tarafından yapılan açıklamada ayrıca, Uruzgan bölgesinde hükümetin kontrolü altında bulundan bir güvenlik merkezinin de ele geçirildiği belirtildi.

Çatışmalar devam ediyor

Afgan hükümeti, ABD uçaklarının Afganistan’ın doğusunda bulunan Nuristan vilayetine gerçekleştirdiği hava saldırısında bir grup Taliban militanın öldürüldüğünü duyurdu. Afgan ordusu tarafından yapılan açıklamada, militanların Nuristan vilayetinin Norgram bölgesinde ölü ele geçirildiği belirtildi.

Afgan ordusunun yaptığı açıklamada ayrıca, Faryab vilayetinde, hükümet güçlerine karşı kullanılmaya hazırlanan mayının patlaması sonucu bir aileden çok sayıda kişinin öldüğü belirtildi. Açıklamada, olayın Taliban mensuplarından birinin evinde gerçekleştiği belirtilirken, Taliban’dan öldürülen militanlara dair açıklama yapılmadı.

Taliban lideri serbest bırakıldı

Öte yandan Pakistanlı yetkililer, Taliban lideri Molla Muhammed Ömer’in yardımcısı Molla Abdulgani Birader’in serbest bıraktığını duyurdu. Birader, 2010 yılında Pakistan’ın Karaçi kentinde yakalanırken, Taliban’ın talebine rağmen Pakistan, Birader’i serbest bırakmayı reddetmişti.

Serbest bırakma girişimi ABD’nin Afganistan Özel Temsilcisi Zalmay Halilzad’ın talebi doğrultusunda gerçekleştiği belirtilirken, Taliban ve Pakistan hükümeti bu iddiayı reddetti.

Kaynaklar Molla Birader’in, Pakistan’dan Katar’ın başkenti Doha’da bulunan Taliban’ın askeri bürosuna gideceğini aktardı. Taliban yetkilileri ise yaptıkları açıklamada, Molla’nın serbest bırakılmasının göreve geri döneceği anlamına gelmediğini belirtti.