Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Afganistan, saldırıların tırmanması sonrasında ülkenin batısına takviye gönderiyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD’li general: Mevcut dönem, Taliban’ın barış müzakerelerine girmesi için idealdir.

Afgan ordusu, ülkenin batısındaki Farah eyaletine takviye birlikler gönderdi.

AFP’nin haberine göre Afganistan’ın batısındaki Farah eyaletinde bulunan bir petrol boru hattı inşasına Taliban militanlarının saldırı düzenledi.

Saldırıda güvenlik güçlerinden 7 kişi hayatını kaybettiği bildirildi. AFP saldırının, Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani’nin 16 yıl süren isyanı sona erdirmek için gündeme getirdiği barış teklifini Taliban’ın kendi içinde tartışmasının sonucu olduğu değerlendirmesinde bulundu. Analize göre saldırıyı Taliban’ın barış yanlısı olmayan kanadı düzenledi.

Farah İl Konseyi üyesi Cemile Amini, “Özel Kuvvetler görevlendirildiğinde isyancılar geri çekildi” dedi.

ABD’den Taliban’a Zeytin Dalı

Öte yandan, Afganistan’daki ABD birliklerinin komutanı General John Nicholson, Taliban’la barış görüşmeleri beklentilerini dile getirmeye başladı. ABD’nin resmi yayın organı Amerika’nın Sesi’nin (VOA) aktardığına göre ABD’li yetkililer Taliban’ın 16 yıllık savaşın sonuçsuzluğundan yorulduğunu savundu.

Koalisyonda yer alan 14 bin ABD askerini komuta eden General Nicholson, Taleban’ın iki yıl önce kesin bir dille reddettiği barış görüşmelerinden bir sonuç çıkmasının yıllar alabileceğinin farkında olduklarının altını çizdi.

Nicholson’ın barış görüşmeleri ile ilgili açıklamaları, Trump yönetiminin savaş çabalarına ve ilkbaharla başlayacak çatışmalara yeni kaynaklar ayırmasının ardından geldi. ABD Dışişleri Bakanlığı’ndaki karışıklık ve diplomatik çabaların etkinliğinin ve derinliğinin sorgulanması da, bu açıklamayı önemli hale getiriyor.

Afganistan’da güvenliğin çok zayıf olması nedeniyle Temmuz ayında planlanan meclis seçimlerinin sonbahara kaydırılması da gündemde. General John Nicholson, Trump’ın Pakistan’a, Taliban bağlantılı militanlara verdiği desteği kesmesi yönündeki baskısının henüz kesin sonuçları olmadığını belirtti.

ABD yönetiminin 2001’den bu yana yürüttüğü en uzun savaşından Taliban güçlenerek çıktı. Örgüt bugün savaşın 17’nci yılında daha fazla Afganistan toprağını denetimi altına aldı.

ABD’nin Afganistan’daki Hava Operasyonları Direktörü Tuğgeneral Lance Bunch, Taliban’ın uyuşturucu ticareti ve yasadışı madencilik gibi kaynaklardan her yıl en az 300 milyon dolar gelir sağladığını söyledi.

Taliban, Afgan lider Eşref Gani’nin koşulsuz barış müzakeresi teklifine henüz cevap vermedi. Örgüt daha önce sadece Washington ile masaya oturacakları mesajını vermişti. Ancak ABD’nin tavrı Taliban’ın Afgan liderlerle görüşmesi yönünde.