Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Afganistan Savunma Bakanı: Katar’daki Taliban bürosu herhangi bir fayda sağlamıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Riyad: Nasr Hakbani

Taliban hareketinin 2013’te Doha’da açtığı siyasi büro, kurulmasından bu yana Afganistan hükümeti ile hiçbir konuda uzlaşma sağlayamadı.

Afganistan Savunma Bakanı General Tarık Şah Behrami, ülkesinin Doha’daki Taliban’a ait siyasi bürodan Afganistan halkı ve hükümeti için herhangi bir başarı ya da yararlı bir sonuç ümit etmediğini vurguladı.

Şark’ul Avsat ile yaptığı röportajda Behrami, İranlı meslektaşından Tahran’ı ziyaret etmesi için bir davet aldığını ancak Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nn talimatı olmadıkça bunun gerçekleştirmeyeceğini belirtti. Ayrıca Afganistan istihbarat servislerinin İran ile sınır olan Farah vilayetindeki “İranlı Taliban” militanlarını Tahran’ın desteklediğine dair soruşturmayı sürdürdüğüne işaret etti.

Afganistan ve Pakistan ordusu arasındaki askeri ilişkilere dair de açıklamalarda bulunan Bakan, Afganistan’daki el-Kaide terör örgütü faaliyetlerinin azalmaya başladığını ancak örgütle bağlantılı oluşumların halen sürdüğüne dikkat çekti. Pakistan tarafından ise konuyla ilgili önemli bir ilerleme kaydedilmediğini vurguladı.

Afganistan Savunma Bakanı General Tarık Şah Behrami, Şark’ul Avsat ile yaptığı röportajda ABD’den terörle mücadeleye kadar birçok başlıkta açıklamalarda bulundu:

-Afgan hükümeti ABD’nin Afganistan’daki stratejisini memnuniyetle karşıladı. Bu anlaşmanın önemli başlıkları nelerdir?

ABD’nin Afganistan’a yönelik yeni stratejisi özellikle Washington’ın Afgan hükümeti için siyasi ve askeri bir koruma oluşturması nedeniyle memnuniyetle karşılandı. ABD’nin, terörü destekleyen, bölgedeki istikrarı bozan ülkelere yönelik kararlı bir duruş sergilemesi Afganistan’da ve tüm dünyada istikrarın sağlanmasına yardımcı olacaktır.

-Taliban ve DEAŞ’a karşı savaşta Afganistan ve Pakistan ordusu arasında bir işbirliği var mı?

Biz Afganistan hükümeti olarak komşu ülkelerdeki terör ve radikalizmle mücadele etmek isteyen herkese el uzatmaya ve anlaşmaya hazırız. Ancak biz Pakistan yetkililerinden herhangi bir adım göremedik. Ancak, gelecekte olumlu adımlarla şiddeti ortadan kaldırmayı ve istikrarı sağlamayı istiyoruz. Pakistan’daki kardeşlerimiz terörle mücadelede bize doğru bir adım atarsa biz onlara doğru iki adım atarız. Ocak ayından bu yana Afganistan Cumhurbaşkanı ile Pakistan Genelkurmay Başkanı arasında görüşmeler yapıldı. İki ülke arasındaki güvenliğin istikrarı için çalışma sözü verildi. Ancak Pakistan tarafında herhangi bir hareket söz konusu değil. Umarız iki ülke arasında işbirliği sağlanır. Savaşı ve savaş havasını değil, ekonomik, sosyal ve güvenlik yönleriyle değişim ve koordinasyonun olmasını umuyoruz. Cumhurbaşkanı Eşref Gani sınırlı değil uzun vadeli bir vizyona sahip.

-Afganistan’da El-Kaide tehdidi sona erdi mi?

El-Kaide terör örgütü, şu anda Afganistan’da faaliyet içerisinde değil. Ancak Taliban ve DEAŞ gibi örgütle ilişkili oluşumlar halen aktif ve her yerde varlar.

-İran Savunma Bakanı ülkesini ziyaret etmeniz için davette bulundu. Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Öncelikle Kabil ile Tahran arasındaki hassas durumu göz önüne almalıyız. Ayrıca bütün dünya Afganistan’ın stratejik ortağı ülkelerin hangileri olduğunu bilmeli. Biz bu ülkelerin adını konunun hassasiyetinden dolayı söylemek istemiyoruz. İran, Afganistan’a komşu bir ülke ve iki ülke arasında ticaret elbette olmalıdır. Şu an için Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin talimatlarını bekliyorum. Afganistan’ı temsil için ziyaret etmem uygun görülürse İran’a giderek Savunma Bakanı ile görüşürüm

-İran sınırındaki Farah vilayetinde İranlı Taliban militanlarına silah dağıtıldığı yönünde haberler var. Bu haberlerin gerçeklik payı nedir?

Afganistan istihbarat servisleri, konuyla ilgili kanıt ve delilleri toplamak için her türlü çabayı sürdürüyor. Biz olaylara tahminle yaklaşamayız. Ancak herhangi bir devletin iç işlerimize karışmasına izin vermeyiz.

-Afgan generallerinden biri İran’ın silah ve para desteği sağladığını doğruladı…

İstihbarat servisleri bu konuda çalışıyor ve güvenilir delillere ulaşılması halinde konu ile ilgili uygun bir zamanda açıklamalarda bulunulacak. Konuyla ilgili önlemler alınacak.

-Katar’daki Taliban hareketine ait siyasi büro çalışmalarına devam ediyor mu?

Bu siyasetçileri ilgilendiren bir mesele Ben ise askerim. Konuya dair bir bilgim yok.

– Peki, şöyle soralım; Doha’daki Taliban bürosu Afganistan’daki militanlarla temas halinde mi?

Ekim 2013’te açılmasından bu yana bürodan herhangi olumlu bir sonuç alamadık. Bu sebeple Afganistan hükümeti Katar’daki Taliban bürosundan olumlu geri dönüş bekliyor.

-İran’ın bölgedeki konumu ve Irak, Afganistan ve Suriye gibi komşu ülkelere müdahalesi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Biz diğer ülkelerle ilişkilerimizde dürüstlüğe önem veririz. Ancak iç işlerine müdahele etmeyiz. Fakat terörü destekleyen herhangi bir devletin sonunun iyi olmayacağını çok iyi biliyoruz. Önemli ekonomik fırsatlar olduğunu görüyoruz ve bundan fayda sağlamamız gerektiğini düşünüyoruz. Ancak biz terörü finanse eden ve destekleyen her ülkenin karşısındayız.

-Teröre karşı İslam Askeri Koalisyonu’nun ilk toplantısına Riyad’ın davetiyle katıldınız. Bu konferansı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Gerçekten düzenlenen en başarılı konferanslardan biriydi. İslam’a, Müslümanlara ve insanlığa bütün olarak hizmet edecek nitelikteydi. Kral Selman bin Abdülaziz ve Prens Muhammed bin Selman ile konferansa katılan savunma bakanlarının tümü terörün, İslam’ın itibarını zayıflattığını dile getirdi. Konferansta terörle mücadelede öne sürülen dört öncelik konusunda aynı fikirdeyiz. Temeli bu önceliklerin üzerine kuracağız. İslam dünyasının tüm âlimleri, terörün tehlikesini göstermek için seslerini yükseltmelidirler. İslam, terör eylemlerine katılanlardan büyüktür. Biz onlara karşı savaşacağız.

-Konferansın oturum aralarında Prens Muhammed bin Selman’la tanıştınız… Görüşme nasıl geçti?

Suudi Arabistan Veliaht Prensi ile gerçekleştirdiğimiz samimi görüşmede kendisi Afgan hükümetine olan tam desteğini vurguladı. Ülkesinin her alanda işbirliği yapmaya hazır olduğunu söyledi. Ayrıca terörle mücadele konusunda birlik içinde bir güç olduğumuzu dile getirdik.