Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Afganistan Senato Başkanı: İstikrar için bazı Pakistan ve İranlıları tutukladık | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Afganistan Senatosu Başkanı Fazıl Hadi Müslimyar, 100’den fazla İranlı ile 1000’den fazla Pakistanlıyı ülkede istikrarı bozdukları gerekçesiyle tutukladıklarını belirtti. Müslimyar, gerçekleştirdikleri bir operasyonda İranlı teröristlerde Tahran yapımı silah ve füzeler ele geçirildiğini açıkladı.

Müslimyar, Celalabad’da yakınlarında düzenlenen terör saldırısında 11 kişinin hedef alınmasının ardından Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, Afganistan’ın 16 yıldır terör ve çatışmalardan muzdarip olduğunu söylerken topraklarında DEAŞ, el- Kaide örgütleriyle birlikte bazı yabancı istihbarat birimleriyle mücadele edildiğini vurguladı.

Pakistan ve Taliban bağlantısı

Taliban’ı barışa ve ülke bayrağının altında yaşamaya çağıran Senato Başkanı aksi takdirde örgüt yenilene kadar savaşacaklarını ifade ederken 11 Eylül 2001 olaylarından önce Afganistan’a hâkim olan Taliban’ın Pakistan istihbaratı tarafından yönlendirildiğine dikkat çekerek ABD’ye gidişlerinin kolaylaştırıldığını vurguladı. Amerika’da ticaret merkezine yapılan saldırıdan sonra Afganistan’da yapılan seçimlerde Hamid Karzai’nin devlet başkanı seçildiğini hatırlatan Müslimyar, savaşın kısa bir süre durmasına rağmen Taliban’ın yeniden Pakistan istihbaratının desteğiyle devletle savaşmaya başladığını hatırlattı.

Aralarında İranlılarda var

Bazı engellenen intihar saldırılarına İran ve Pakistan’ın da karıştığına dair ellerinde delil olduğunu söyleyen Senato Başkanı, yakalanan kişiler arasında Özbek, Tacik, Türkmen ve Pakistanlı kişiler bulunduğunu açıkladı ve “Kuvvetlerimiz bazı şehirlerde savaştığında ölenler arasında İranlılar olduğu gibi hapislerde 1000’den fazla Pakistanlı bulunuyor” dedi.

İran Afganistan’dan ne istiyor?

Müslimyar, Afganistan’ın İranla komşuluk ilişkileri bağlamında iyi ilişkiler geliştirmek istediğini ancak İran’ın iktisadi hedefleri dolayısıyla ülkeyi hâkimiyeti altına almaya çalıştığını söyledi ve örnek olarak Afganistan’dan başlayarak Pakistan’ı geçen ve Hindistan’a ulaşan doğal gaz projesini verdi. Ayrıca Afganistan’ın Helmed, Ferah, Nirmuzer’de sınır olan İran’la ortak olarak kullandıkları su kaynakları var. Müslimyar “İran, Afganistan’ı terörle meşgul etmek, iktisadi olarak çökertmek için Taliban’ı kullanıyor” ifadelerini kullandı.

İranlıların Talibanla ilişkileri olduğunu itiraf ettiklerini ancak maddi desteklerini açıklamadıklarını belirten yetkili “Biz İran’ı zehir gibi görüyoruz, onlar bölgede istikrar ve güvenlik için çalışmıyorlar. Ancak esas olan Pakistan istihbaratının Taliban’a destek vererek İran müdahalesine imkân tanıması” dedi.

Halk ve İran rejimi vurgusu

Fazıl Hadi, İran halkının barışçıl olduğunu ancak rejimin bölgede daha fazla hâkimiyet kurmak isteyen bir fitne unsuru olduğu açıklayarak İran’ın üç senedir Afganistan’ın içlerine karışmak için aralarındaki su projesini kullandıklarını vurguladı.

Afganistan’daki Şii nüfusun yüzde 10 olduğunu söyleyen Senato Başkanı, onların Sünni halkla uyum içinde yaşadıklarını hükümet nezdinde de kendilerine ayrıcalık yapılmamasına rağmen İran’ın bu Şii nüfusu kullanarak bölgede etki alanını arttırmaya çalıştığını söyledi.

Talibanla ittifakları

Müslimyar, ülkesinin Talibanla aynı masada oturmaya açık olduğunu ve onlarla ittifak sağlamaları halinde hükümete ortak da olabileceklerini belirterek, “Ancak Taliban’ın dış politik bir gündemi var, yurt dışından destek alarak okulları ve kulüpleri havaya uçuruyor” dedi.

Afganistan içinde pek çok Taliban grubunun barış yapmak istediğini belirten Müslimyar, Pakistan ya da İran tarafından gerçekleştirilecek idam ya da hapis korkusuyla üyelerin bu isteklerini açıklayamadıklarını söyledi. Senato Başkanı, Taliban’ın üst düzey yetkililerin barışla ilgili görüşleriyle ilgili olarak “Henüz barış teklifiyle ilgili bir cevap vermediler ancak Cumhurbaşkanımız Eşref Gani tarafından ilan edilen anlaşmayı reddetmemiş olmaları da olumlu bir durum” ifadelerini kullandı.

Pakistan uleması

Müslimyar, Endonezya, Pakistan ve Afganistan arasında yapılan üçlü İslam devletleri toplantısında alınan, terörün ve çatışmanın engellenmesiyle ilgili kararlara bir Pakistan aliminin karşı çıktığını doğruladı ancak anlaşma metninin Taliban’ı destekleyen bir metne dönüşmesine şaşırdıklarını ifade etti. Senatör Başkanı İran’ın topraklarında yaşayan 2 milyon Afgan muhaciri ile Pakistan’daki 3 milyon muhaciri terörist eylemleri gerçekleştirmek üzere kullandıklarını vurgulayarak “Pakistan ve İran kendilerine ihtiyaç duyulsun diye zayıf bir Afganistan görmek istiyorlar. Onların iktisadi imkânlarımızı kullanmaya hakları yok. Zira Afganistan, Pakistan’dan gelen Kunar nehrinden yıllardan beri faydalanmıyor. Afganistan Devlet Başkanı mevcut kaynaklarımızı yeniden gözden geçiriyor ve onların sömürülmemesi üzerinde çalışıyor” dedi.

Katar’da Taliban Bürosu

Afganistan Senato Başkanı Müslimyar, Katar’da bulunan Taliban bürosunun barışı sağlamak için değil başka devletlerle irtibat kurmak ve Afgan Talibanı’nı mali olarak desteklemek için kurulduğunu belirtti. Bu büronun Katar’ın ajandasını gerçekleştiren bir barış bürosu değil terörü destek yeri olduğunu söyledi.

Senato Başkanı son olarak, “Bazı istihbari analizlerin doğruladığı gibi Taliban dünya ile yalnızca Katar üzerinden iletişim kurabiliyor. Bu da onların bazı devletlerden destek alabilmesine yardımcı oluyor. Teröristlere destek vermeye aracı olan bu damarların kesilmesi gerekiyor. Neticede bu durum devam ettiği sürece Batı devletlerin geleceklerini de etkileyecektir” dedi.