Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Afganistan terör gruplarının tehditlerinden endişeli | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Afganistan Cumhurbaşkanlığı tarafından önceki gün yayınlanan açıklamada, el-Kaide lideri Usame Bin Ladin’in öldürülmesinin üzerinden 7 yıl geçmesine rağmen Afganistan’ın hala güvenli bir yer olmadığı vurgulandı.

Afganistan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Şah Hüseyin Murtazavi, Tolo News’e yaptığı açıklamada, “Terör örgütleri hala Afganistan’a büyük bir tehdit arz etmeye devam ediyor. Asıl büyük tehdit el-Kaide değil, ülkeye tehdit oluşturan başka cemaatler var. Kişileri, gazetecileri ve camileri hedef alan ve daha sonra sorumluluk üstlenen örgütler var” dedi.

Afganistan’da gazetecilik yapmak cesaret ister

Taliban’ın iktidardan uzaklaştırıldığı tarihten beri en büyük şiddet olaylarına sahne olan Afganistan’da, dün, Dünya Gazeteciler Günü münasebetiyle hükümet tarafından ülkedeki gazetecilere ödüller dağıtıldı. Ülkede geçtiğimiz pazartesi günü meydana gelen saldırılarda, aralarında AFP’nin Kabil muhabiri Şah Ahmet Marai’nin de bulunduğu 9 gazeteci hayatını kaybetmişti. Dünya Af Örgütü Güney Asya Temsilcisi Ömer Varyaş, konuya dair yaptığı açıklamada, “Gazeteciler açısından Afganistan’da çalışmak dünyanın en cesaret gerektiren işidir. Gazeteciler, Afganistan’da görevlerini icra ederken şiddet, terör ve tehditle karşı karşıya kalabiliyor” dedi.

Afganistan’da, Dünya Gazeteciler Günü, “Yas günü” olarak anılıyor

Pazartesi günü meydana gelen ve DEAŞ terör örgütü tarafından üstlenilen terör saldırıları 25 kişinin ölümüne çok sayıda insanın yaralanmasına sebep olmuştu. BBC’nin Afganistan muhabiri de aynı gün ülkenin doğusundaki Host vilayetinde kimliği belirsiz kişilerce öldürülmüştü.

Saldırılar, Afganistan’daki medya çevrelerini sarsarken, ülkedeki gazeteciler saldırılar karşısında dayanışma kararı aldı.

Kabil’de saldırı hazırlığındaki 7 terörist yakalandı.

Öte yandan, Afgan güvenlik güçleri, başkent Kabil’de bir devlet hastanesi ile İçişleri Bakanlığı’na ait bir ofise terör saldırısı hazırlığındaki 7 şüpheliyi gözaltına aldığını duyurdu.

Ulusal Güvenlik Birimi yetkilileri tarafından dün yapılan açıklamada, Kabil’de saldırı hazırlığındayken gözaltına alınan şüphelilerin sorgulanmalarının tamamlandığını ve söz konusu kişilerin yaralanan Afgan askerlerinin tedavi edildiği Gazi Emanullah Han hastanesine saldırı planladıklarını itiraf ettikleri kaydedildi.

Açıklamada, gözaltına alınan teröristlerin saldırı planını tek başlarına yapmadığı ve Kabil’e ulaşmalarına yardım eden kişi ya da örgütler olduğu bildirildi. Ayrıca, 7 saldırganın Afganistan-Pakistan sınırındaki Şaman bölgesinde bir dini medresede eğitim aldıkları ifade edildi.